Lajme nga Bota

Kërcënimi i Lavrov nga Moska: Lufta e tretë botërore do të ishte bërthamore dhe shkatërruese

Kërcënimi i Lavrov nga Moska: Lufta e tretë botërore do

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov paralajmëroi të mërkurën se nëse do të ndodhte një luftë e tretë botërore, ajo do të përfshinte armë bërthamore dhe do të ishte shkatërruese, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve RIA Novosti.

Lavrov u përpoq të mbronte pushtimin e paligjshëm rus të Ukrainës, duke thënë se do të përballej me një 'rrezik real' nëse Kievi do të fitonte armë bërthamore.

Kjo i bën jehonë komenteve të ngjashme që ai bëri në këshillin e sigurimit të OKB-së dje, të cilat shkaktuan një largim masiv nga diplomatët në të gjithë botën.

Zyrtarët e inteligjencës perëndimore besojnë se Rusia dëshiron të rrëzojë qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike në Ukrainë dhe të instalojë udhëheqjen e saj kukull.

Tiranapost.al