Lajme nga Bota

BE miraton sanksione të reja kundër Bjellorusisë

BE miraton sanksione të reja kundër Bjellorusisë

Diplomatët e Bashkimit Evropian kanë miratuar sanksione të reja kundër Bjellorusisë për rolin e saj mbështetës në pushtimin rus të Ukrainës , konfirmoi Presidenca franceze e BE-së.

Sanksionet do të godasin “disa sektorë të ekonomisë”, dhe në veçanti lëndën drusore, çelikun dhe kaliumin”, thuhet në deklaratë.