Lajme nga Bota

Çfarë ka ndodhur në Ukrainë gjatë natës

Çfarë ka ndodhur në Ukrainë gjatë natës

Parashutistët rusë kanë zbarkuar gjatës natës në qytetin verilindor të Kharkivit dhe kanë sulmuar një nga spitalet ushtarake të qytetit, sipas Agjencisë së Pavarur të Informacionit të Ukrainës dhe zyrtarëve ushtarakë ukrainas.

Qyteti më i vogël jugor Kherson ka rënë gjithashtu në duart e forcave ruse, thonë zyrtarët lokalë ukrainas.

Presidenti amerikan Joe Biden ka ndaluar aeroplanët rusë të hyjnë në hapësirën ajrore të Amerikës

Më shumë se 600,000 njerëz janë larguar nga Ukraina deri më tani, thotë OKB

Boeing dhe ExxonMobil u bënë kompanitë e fundit perëndimore që ndërprenë lidhjet me Rusinë

Ndërkohë, kombi i Bjellorusisë, një aleat rus, ka dyfishuar trupat e tij në kufirin verior të Ukrainës. Forcat ruse në veri i janë kushtuar fushatës në Kiev.

Tiranapost.al