Lajme nga Bota

SHBA mbyll hapësirën ajrore për avionët e Rusisë

SHBA mbyll hapësirën ajrore për avionët e Rusisë

SHBA, ashtu si BE dhe Britania e Madhe kanë vendosur mbylljen e hapësirës ajrore.

Presidenti Joe Biden njoftoi gjatë kongresit të së martës se avionët e Rusisë nuk mund të fluturojnë në hapësirën amerikane, për sa kohë Ukraina bombardohet.

View this post on Instagram

A post shared by ABC News (@abcnews)

“Sonte po njoftoj se ne do të bashkohemi me aleatët tanë në mbylljen e hapësirës ajrore amerikane për të gjitha fluturimet ruse, duke e izoluar më tej Rusinë dhe duke shtuar një shtrëngim shtesë në ekonominë e tyre”, tha Presidenti.

“Shtetet e Bashkuara janë në krahët e aleatëve tanë në mbarë botën për t'iu përgjigjur agresionit të paprovokuar të Putinit kundër popullit të Ukrainës”, tha Sekretari i Transportit Pete Buttigieg.