Lajme nga Bota

Pse Biden nuk do të dërgojë trupa në Ukrainë?

Pse Biden nuk do të dërgojë trupa në Ukrainë?

Presidenti amerikan Joe Biden ka shpenzuar një kapital të madh luftuar agresionin rus ndaj Ukrainës.

Administrata e tij transmetoi sanksionet ekonomike kundër Rusisë pas pushtimit të Ukrainës, por Biden e ka bërë gjithashtu të qartë se amerikanët nuk janë të gatshëm të luftojnë. Për më tepër, ai ka përjashtuar mundësinë e dërgimit të forcave në Ukrainë edhe për të shpëtuar qytetarët amerikanë. Dhe në fakt ai ka tërhequr trupat që shërbenin në vend si këshilltarë dhe vëzhgues ushtarakë.

Por pse e ka bërë ai këtë në krizën më të rëndësishme të politikës së jashtme të presidencës së tij?

Nuk ka interesa të sigurisë kombëtare

Para së gjithash, Ukraina nuk është në fqinjësinë e Amerikës. As nuk pret një bazë ushtarake amerikane. Ajo nuk ka rezerva strategjike të naftës dhe nuk është një partner i madh tregtar.

Por kjo mungesë e interesit kombëtar nuk i ka penguar ish-presidentët të shpenzojnë gjak dhe pasuri në emër të të tjerëve në të kaluarën. Në vitin 1995 Bill Clinton ndërhyri ushtarakisht në luftën që pasoi në rënien e Jugosllavisë. Dhe në vitin 2011, Barack Obama bëri të njëjtën gjë në luftën civile në Libi, kryesisht për arsye humanitare dhe për të drejtat e njeriut.

Pse Biden nuk do të dërgojë trupa në Ukrainë?
Trupat amerikane në Bosnje në 1995 si pjesë e NATO-s

Në vitin 1990 George HË Bush justifikoi koalicionin e tij ndërkombëtar për të dëbuar Irakun nga Kuvajti duke mbrojtur sundimin e ligjit. Zyrtarët më të lartë të sigurisë kombëtare të Bidenit kanë predikuar një përgjigje të luftës përmes sanksioneve si përgjigje, jo operacioneve ushtarake.

Biden nuk bën ndërhyrje ushtarake

Kjo ka të bëjë me instinktet jo-ndërhyrëse të Presidentit Biden.

Sigurisht, ato u zhvilluan me kalimin e kohës. Ai mbështeti veprimet ushtarake të SHBA-së në vitet 1990 për t'u marrë me konfliktet etnike në Ballkan. Dhe ai votoi për pushtimin fatkeq të Amerikës në Irak në 2003. Por që atëherë ai është bërë më i kujdesshëm ndaj përdorimit të fuqisë ushtarake të SHBA.

Ai kundërshtoi ndërhyrjen e Obamës në Libi si dhe shtimin e trupave të tij në Afganistan. Ai mbron me vendosmëri urdhrin e tij për të tërhequr forcat amerikane nga Afganistani vitin e kaluar, pavarësisht kaosit që e shoqëroi atë dhe katastrofës humanitare që la pas saj.

Dhe kryediplomati i tij Antony Blinken ka përcaktuar se siguria kombëtare është më shumë për të luftuar ndryshimet klimatike, për të luftuar sëmundjet globale dhe për të konkurruar me Kinën sesa për ushtrinë.

Edhe amerikanët nuk duan luftë

Një sondazh i fundit i AP-NORC zbuloi se 72% thanë se SHBA duhet të luajë një rol të vogël në konfliktin Rusi-Ukrainë, ose aspak.

Ata janë të përqendruar në çështjet e xhepit, veçanërisht në rritjen e inflacionit, diçka që Biden duhet ta ketë parasysh ndërsa afrohen zgjedhjet afatmesme.

Rreziku i një konfrontimi të superfuqive

Biden nuk dëshiron të ndezë një "luftë botërore" duke rrezikuar një përplasje të drejtpërdrejtë midis trupave amerikane dhe ruse në Ukrainë.

"Nuk është se kemi të bëjmë me një organizatë terroriste," tha presidenti për NBC në fillim të këtij muaji. "Kemi të bëjmë me një nga ushtritë më të mëdha në botë. Kjo është një situatë shumë e vështirë dhe gjërat mund të acarohen shpejt."

Asnjë përgjegjësi traktati

As nuk ka detyrime të traktatit që detyrojnë SHBA-në të marrë këtë rrezik. Një sulm kundër çdo vendi të NATO-s është një sulm kundër të gjithëve - angazhimi themelor i Nenit 5 që i detyron të gjithë anëtarët të mbrojnë njëri-tjetrin.
Por Ukraina nuk është një anëtare e NATO-s, një faktor që është cituar nga Blinken për të shpjeguar pse amerikanët nuk do të luftojnë për vlerat që i lartësojnë me aq zell.

Çfarë pritet të ndodhë?

Presidenti Biden në fakt ka dërguar trupa në Evropë, për të forcuar aleatët e NATO-s që kufizojnë Ukrainën dhe Rusinë.

Kjo është faturuar nga administrata si një përpjekje për të qetësuar ish-republikat sovjetike të nervozuara rreth qëllimit më të gjerë të Putinit për t'i bërë presion NATO-s për të tërhequr forcat nga krahu i saj lindor.

Por pushtimi i Ukrainës këtë javë ka ngjallur shqetësime në lidhje me perspektivën e një konflikti më të.

Kjo e fundit do të ishte një përshkallëzim i madh, duke thirrur në nenin 5 angazhimin reciprok të mbrojtjes së NATO-s. Por secili prej tyre mund të tërheqë forcat amerikane në një betejë.

"Nëse ai do të zhvendoset në vendet e NATO-s," ka thënë Biden, "ne do të përfshihemi".