Lajme nga Bota

Studiuesi që parashikoi saktësisht 4 ditë më parë tërmetin e fortë në Turqi

Studiuesi që parashikoi saktësisht 4 ditë më parë

Tërmeti i fuqishëm që goditi sot Turqinë dhe kufirin e Sirisë dhe shkaktoi mbi 1300 viktima u parashikua katër ditë më parë nga studiuesi sizmik holandez, Frank Hoogerbeets.

Studiuesi që parashikoi saktësisht 4 ditë më parë

Përmes një postimi në Twitter, studiuesi thotë se një goditje e fortë sizmike me magnitudë 7.5 ballë mund të ndodhë në Turqi midis datave 4-6 shkurt.

Studiuesi që parashikoi saktësisht 4 ditë më parë

“Herët apo vonë do të ketë një tërmet rreth 7.5 në rajonin e Turqisë jugore dhe në Jordani të Sirisë.”- shkroi ai në rrjetin e tij social.