Lajme nga Bota

Ukraina në ditën e 14-të të luftës: Çfarë ka ndodhur së fundmi

Ukraina në ditën e 14-të të luftës: Çfarë

Ukrainasit që kërkojnë të largohen për shkak të bombardimeve mund të kenë një mundësi për t'u evakuuar pasi forcat ruse thanë se do të ndalojnë sulmet nga ora 10 e mëngjesit deri në 9 të mbrëmjes për të siguruar korridore humanitare jashtë Kievit dhe në katër qyteteve të tjera. Megjithatë, disa marrëveshje për armëpushim nuk janë mbajtur.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar thotë se Rusia po lufton për të arritur në veri të Kievit, ndërkohë që forcat e mbrojtjes ukrainase vazhdojnë të rrëzojnë aeroplanët rusë.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike ka humbur kontaktin me sistemet e monitorimit mbrojtës në Çernobil dhe ka shprehur shqetësimin për mirëqenien e mbi 200 punëtorëve dhe rojeve në termocentralin bërthamor.

Qeveria e SHBA-së e ka hedhur poshtë si "të paqëndrueshëm" sugjerimin e Polonisë se mund të vërë në dispozicion të amerikanëve 29 avionë luftarakë të epokës sovjetike MIG për të ndihmuar në mbrojtjen e Ukrainës. Por SHBA do të dërgojë në Poloni dy bateri anti-raketë të stacionuara në Evropë për të forcuar mbrojtjen e saj kundër ndonjë sulmi të mundshëm.

Ushtria ruse po punon me disa nga problemet e saj logjistike dhe mund të nisë një sulm në Kiev brenda pak ditësh, sipas ekspertëve.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy është përshkruar si një hero nga shtypi britanik, pasi ai kujtoi luftën kundër nazizmit në një fjalim të mbajtur me video drejtuar deputetëve britanikë. "Ju nuk donit të humbnit vendin tuaj kur nazistët donin t’ua merrnin. Ju duhej të luftonit për Britaninë. Ne nuk duam të humbasim atë që kemi, atë që është e jona, vendin tonë, Ukrainën." tha Zelensky.

Ukraina akuzoi Rusinë për thyerjen e marrëveshjes së armëpushimit duke bombarduar një rrugë që synonte të lejonte civilët të largoheshin nga qyteti i rrethuar i Mariupolit. Banorët e qytetit port momentalisht janë pa ngrohje, ujë, sisteme sanitare apo telefona.

SHBA po ndalon importet e naftës ruse “për t'i shkaktuar më shumë dhimbje dhe dëme Vladimir Putinit”, tha Joe Biden. BE-ja nuk i është bashkuar ndalimit, por qeveria britanike premtoi të heqë gradualisht importet e naftës ruse deri në fund të vitit.

Lufta e Rusisë në Ukrainë po përforcohet me 285 milionë dollarë pagesa ditore të naftës nga vendet evropiane, ka zbuluar Instituti i Transportit dhe Mjedisit (T&E).

Presidenti kinez Xi Jinping bëri thirrje për "përmbajtje maksimale" në Ukrainë gjatë natës dhe tha se për Kinën "është e dhimbshme të shohë flakët e luftës të rindezura në Evropë".