Lajme nga Bota

Jahtet dhe pasuritë e sekuestruara të oligarkëve rusë paraqesin probleme për qeveritë europiane

Jahtet dhe pasuritë e sekuestruara të oligarkëve rusë

Qeveritë evropiane që sekuestruan jahtet dhe pronat e oligarkëve rusë tani përballen me një pyetje më të vështirë: çfarë të bëjnë me to?

Sanksionet kundër oligarkëve rusë të vendosura nga Bashkimi Evropian, Britania e Madhe, SHBA dhe vende të tjera shkaktuan një valë të ngrirjeve të aseteve në të gjithë Evropën.

Zyrtarët konfiskuan një jaht në pronësi të Alexei Mordashov në Imperia, Itali, jahtin e Igor Sechin në portin francez të La Ciotat dhe kompleksin turistik të Alisher Usmanov në Sardenjë prej 18 milionë dollarësh.

Megjithatë, ekspertët e sanksioneve thonë se ngrirja e aseteve është pjesa e thjeshtë. Të vendosësh se çfarë të bësh me to - dhe kush i merr të ardhurat - ka të ngjarë të jetë më sfiduese dhe mund të ndërpresë betejat gjyqësore që zvarriten me vite, raporton CNBC.

Tiranapost.al