Lajme nga Bota

Sërish bombardime pranë Kievit ndërkohë që evakuoheshin civilë

Sërish bombardime pranë Kievit ndërkohë që evakuoheshin
Një pikë evakuimi për civilët që përpiqeshin të largoheshin nga zona Irpin, në perëndim të Kievit, u bombardua mëngjesin e sotëm.

Mediat e huaja thonë që ndërkohë që qindra civilë po kalonin përmes postbllokut ra një predhë artilerie. Nuk ka detaje të menjëhershme për viktima.

Mëngjesin e sotëm Këshilli i qytetit të Mariupolit tha se ishte rënë dakort me forcat ruse për një armëpushim që do të respektohej nga ora 10:00 deri në orën 21:00 sipas kohës lokale.

Evakuimi i civilëve ditën e djeshme ishte i pamundur pasi forcat ruse nuk respektuan armëpushimin e rënë dakord dhe sulmuan ndërkohë që evakuimi i civilëve kishte filluar.