Lajme nga Bota

Kush është Olena Zelenska? Një historik rreth Zonjës së Parë që kur njohu Zelenskyn

Kush është Olena Zelenska? Një historik rreth Zonjës së
Arkitekte, shkrimtare dhe aktiviste, Olena Zelenska gruaja e Presidentit Volodymyr Zelensky qëndroi në krah të bashkëshortit të saj, së bashku me dy fëmijët ndërkohë që në Ukrainë luftohet për liri. Dhe nga profili i saj në Instagram, me mbi 2 milionë ndjekës, ajo flet për konfliktin Rusi-Ukrainë, duke mbështetur popullin e saj dhe duke u bërë një heroinë e rezistencës.

Kur sytë e tyre u takuan për herë të parë në shkollën e mesme, Ukraina kishte disa vite që njihej si e pavarur. Në fund të mijëvjeçarit, atëherë, kur të dy ndiqnin Universitetin e Kryvyi Rih dashuria shpërtheu: ose më mirë, ai - një student këmbëngulës i drejtësisë – zuri vend në zemrën e saj - një arkitekte e re - pas një miqësie shumë të gjatë.Olena dhe Volodymyr u martuan më 6 shtator 2003, por lidhja e tyre sentimentale shpejt u shndërrua edhe në bashkëpunim të suksesshëm profesional. Krah për krahu, në fakt, ata hynë në kompaninë televizive ‘Kvartal 95’, në të cilën presidenti i ardhshëm ukrainas fitoi shpejt popullaritet falë shfaqjeve të tij, ndërkohë pas skenave, gruaja e tij shkruante skenarët e shfaqjeve.

"Unë gjithmonë kam preferuar të qëndroj në hije," është shprehur Zonja e Parë në të kaluarën. Së bashku me Volodymyr kanë dy fëmijë, Oleksandra (18) dhe Kyrylo (9). Sot, në këto ditë tragjike për vendin e tyre, të katër janë bashkë, mbështesin vendin e tyre. Nga ana tjetër, Olena ka qenë gjithmonë mbështetësja më e madhe e bashkëshortit të saj, edhe kur ai – në vitin 2018 – vendosi të merrej me politikë.

“Në fillim isha kundër dhe e kundërshtova shumë”, ka treguar ajo. “I pashë vështirësitë në horizont, ishte një ndryshim total i drejtimit të jetëve tona”.

Megjithatë, gjatë fushatës zgjedhore, ajo filloi të kontrollonte fjalimet e tij publike dhe të kujdesej për veshjet e tij: "E kuptova që ai do të bënte gjithçka për të mbrojtur familjen tonë, kështu që u bëra mbështetëse e tij".

Olena - e përfshirë në listën e Forbes të grave më me ndikim në Ukrainë në viitn 2019 - ka dalë gjithnjë e më shumë në publik duke trajtuar çështje të rëndësishme sociale kryesisht në lidhje me fëmijët dhe gratë: nga memorandumi i mirëkuptimit i nënshkruar me Unicef -in në lidhje më temën e të ushqyerit shëndetshëm, deri në ndërhyrjen për anëtarësimin e vendit të saj në nismën e G7 për barazinë gjinore.

“Nuk do të bëj panik, as nuk do të shpërthej në lot”, shkruan ajo tani në profilin e saj në Instagram me mbi dy milionë ndjekës. “Do të jem e qetë dhe i sigurt. Fëmijët më shikojnë dhe unë do të qëndroj pranë tyre dhe pranë burrit tim. Por edhe pranë jush, të dashur ukrainas. Ju shikoj të gjithëve: në TV, në rrugë, në internet. Dhe e dini çfarë? Jeni të mrekullueshëm dhe unë jam krenare që jetoj me ju në të njëjtin vend ”.