Lajme nga Bota

Sulmet në Ukrainë, NATO aktivizon planet e saj të mbrojtjes

Sulmet në Ukrainë, NATO aktivizon planet e saj të mbrojtjes
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s po i bën thirrje Rusisë që të ndërpresë menjëherë veprimet ushtarake, të tërheqë forcat e saj nga Ukraina dhe të zgjedhë rrugën e diplomacisë.

Jens Stoltenberg tha në një deklaratë se Rusia po përdor forcën në përpjekje për të rishkruar historinë dhe për t'i mohuar Ukrainës të jetë e lirë dhe e pavarur.

Stoltenberg theksoi se detyra kryesore e NATO-s është të mbrojë dhe sigurojë të gjithë aleatët.

"Një sulm ndaj njërit do të konsiderohet si një sulm ndaj të gjithëve," tha ai.

Ai thotë se sot Këshilli i Atlantikut të Veriut - organi vendimmarrës i NATO-s - vendosi të aktivizojë planet e tij të mbrojtjes për të mbrojtur kombet e tjera. Kjo do të thotë se NATO do të vendosë forcat e saj ushtarake aty ku nevojiten.


‘’Rusia ka sulmuar Ukrainën. Ky është një akt brutal lufte.Mendimet tona janë me popullin e guximshëm të Ukrainës. Mjerisht, ajo që ne kemi paralajmëruar për muaj të tërë ka ndodhur.
Pavarësisht të gjitha thirrjeve ndaj Rusisë për të ndryshuar kursin dhe përpjekjeve të palodhura për të kërkuar një zgjidhje diplomatike.

Paqja në kontinentin tonë është shkatërruar. Tani kemi luftë në Evropë, në atë shkallë dhe të një lloji që menduam se i përkiste historisë. 
Sapo kemi përfunduar një takim urgjent të Këshillit të Atlantikut të Veriut për të diskutuar situatën.
Këshilli adresoi gjithashtu kërkesën e Bullgarisë, Republikës Çeke, Estonisë, Letonisë, Lituanisë, Polonisë, Rumanisë dhe Sllovakisë për të zhvilluar konsultime urgjente sipas nenit 4 të Traktatit të Uashingtonit.

Ky është një moment i rëndë për sigurinë e Evropës. Sulmi i pajustifikuar dhe i paprovokuar i Rusisë ndaj Ukrainës po vë në rrezik jetë të panumërta të pafajshëm. Me sulme ajrore dhe raketore. Forcat tokësore dhe forcat speciale nga shumë drejtime.
Synimi i infrastrukturës ushtarake dhe qendrave kryesore urbane. Ky është një pushtim i qëllimshëm, gjakftohtë dhe i planifikuar prej kohësh. Pavarësisht gënjeshtrave, mohimeve dhe dezinformatave të shumta, qëllimet e Kremlinit janë të qarta për botën.
Liderët rusë mbajnë përgjegjësi të plotë për veprimet e tyre të pamatura dhe jetët e humbura.

Aleatët e NATO-s dënojnë pushtimin rus të Ukrainës në termat më të ashpër të mundshëm. Kjo është një shkelje flagrante e ligjit ndërkombëtar. Një akt agresioni kundër një vendi sovran, të pavarur dhe paqësor. Dhe një kërcënim serioz për sigurinë euroatlantike.

Ne i bëjmë thirrje Rusisë që të ndërpresë menjëherë veprimet e saj ushtarake.
Tërhiqni forcat e saj nga Ukraina. Dhe zgjidhni diplomacinë.

Detyra kryesore e NATO-s është të mbrojë dhe mbrojë të gjithë aleatët.Nuk duhet të ketë vend për llogaritje të gabuara apo keqkuptime. Një sulm ndaj njërit do të konsiderohet si një sulm ndaj të gjithëve. Kjo është garancia jonë e sigurisë kolektive.

Sot, Këshilli i Atlantikut të Veriut vendosi të aktivizojë planet tona të mbrojtjes,
me kërkesë të komandantit tonë të lartë ushtarak, gjeneralit Tod Wolters.

Ky është një hap i kujdesshëm dhe mbrojtës për të mbrojtur kombet aleate gjatë kësaj krize.
Dhe kjo do të na mundësojë të vendosim aftësi dhe forca, duke përfshirë Forcën e Reagimit të NATO-s, atje ku ato nevojiten.

Në përgjigje të ngritjes masive ushtarake të Rusisë, ne kemi forcuar tashmë mbrojtjen tonë kolektive. Në tokë, në det dhe në ajër.

Në javët e fundit, aleatët nga Amerika e Veriut dhe Evropa kanë vendosur mijëra trupa të tjera në pjesën lindore të Aleancës. Dhe vendoset më shumë në gatishmëri.

Ne kemi mbi 100 avionë në gatishmëri të lartë, duke mbrojtur hapësirën tonë ajrore.
Dhe më shumë se 120 anije aleate në det, nga Veriu i Lartë deri në Mesdhe.

E gjithë kjo tregon se angazhimi ynë i mbrojtjes kolektive Neni 5 është i hekurt.
Dhe ne do të vazhdojmë të bëjmë gjithçka që është e nevojshme për të mbrojtur Aleancën nga agresioni.

Unë kam thirrur nesër një Samit virtual të liderëve të NATO-s, për të trajtuar rrugën përpara.

Rusia tani po përballet me kosto dhe pasoja të rënda të imponuara nga i gjithë komuniteti ndërkombëtar.

Qëllimi i Kremlinit është të rivendosë sferën e tij të ndikimit. Zhduk rregullat globale që na kanë mbajtur të gjithëve të sigurt për dekada.
Dhe përmbysni vlerat që ne i mbajmë të dashura.

Kjo është normalja e re për sigurinë tonë.

Paqja nuk mund të merret si e mirëqenë. Liria dhe demokracia kontestohen nga regjimet autoritare.
Dhe konkurrenca strategjike është në rritje.

Ne duhet të përgjigjemi. Me vendosmëri të përtërirë.
Dhe bashkim edhe më i fortë. Amerika e Veriut dhe Evropa, së bashku në NATO.

Ne jemi një Aleancë e 30 demokracive. Duke qëndruar si një. Ne do të mbrojmë njerëzit tanë dhe vlerat tona.

Demokracia do të mbizotërojë gjithmonë mbi autokracinë. Liria do të mbizotërojë gjithmonë mbi shtypjen’’tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s.