Lajme nga Bota

Pas pushtimit rus ukrainasit braktisin Kievin! Ja fotot me makinat në varg

Pas pushtimit rus ukrainasit braktisin Kievin! Ja fotot me makinat në varg

Tension dhe frikë në Ukrainë pas sulmit sot herët në mëngjes në një bazë ushtarake nga Rusia. Edhe pse Rusia mohon se ka nisur luftën, reagimet e vendeve të fuqishme që e njohin këtë si nisjen e luftës, kanë bërë që ukrainasit të braktisin shtëpitë me frikën e jetës.

Pamje dhe foto

Pas pushtimit rus ukrainasit braktisin Kievin! Ja fotot me makinat në varg

Pas pushtimit rus ukrainasit braktisin Kievin! Ja fotot me makinat në varg

Pas pushtimit rus ukrainasit braktisin Kievin! Ja fotot me makinat në varg

Pas pushtimit rus ukrainasit braktisin Kievin! Ja fotot me makinat në varg

Pas pushtimit rus ukrainasit braktisin Kievin! Ja fotot me makinat në varg

Pas pushtimit rus ukrainasit braktisin Kievin! Ja fotot me makinat në varg

Reagimet e disa prej liderëve të BE:

"Ne po punojmë me aleatët evropianë dhe NATO-n për t'u përgjigjur menjëherë, me unitet dhe vendosmëri." tha Mario Draghi i Italisë.

"Ne kemi një luftë tokësore në Evropë që menduam se ndodhte vetëm në librat e historisë. Është një shkelje flagrante e ligjit ndërkombëtar," shtoi në një deklaratë ministri gjerman i ekonomisë Robert Habeck.

“Franca dënon fuqishëm vendimin e Rusisë për të shpallur luftë ndaj Ukrainës. Ne solidarizohemi me Ukrainën, jemi në anën e ukrainasve dhe po punojmë me partnerët për t’i dhënë fund luftës”, deklaron presidenti i Francës, Macron.

Tiranapost.al