Lajme nga Bota

Si u shpëtoi Zelensky 3 atentateve brenda javës?

Si u shpëtoi Zelensky 3 atentateve brenda javës?

The Times ka bërë një shkrim të gjatë ku tregon se si presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky u ka shpëtuar tre atentateve brenda javës së kaluar.

Plani për atentatin numër 1

Dy grupe janë dërguar për të vrarë presidentin ukrainas. Një grup mercenarësh të Ëagner të mbështetur nga Kremlini dhe grupi tjrtër nga forcat speciale çeçene. Mercenarët e Ëagner në Kiev kanë pësuar humbje gjatë përpjekjeve të tyre.

Tentativa për atentatin numër 2

Të shtunën e kaluar një tentativë dështoi në periferi të Kievit. Zyrtarët ukrainas të sigurisë thanë se grupi i vrasësve çeçenë ishte eliminuar përpara se të arrinte tek presidenti.

Plani numër 3

Mercenarët e Ëagner nuk ishin në dijeni të vrasësve çeçenë, por kanë kryer përpjekjet e tyre për të prerë kokat e qeverisë. Ata besonin se stuhia e Kievit do të ofronte një shpërqendrim dhe një mundësi për të përfunduar misionin e tyre. Megjithatë ritmi i sulmit ka qenë më i ngadaltë se sa pritej. Mercenarët janë vënë nën presion të ashpër nga Moska për të çuar përpara operacionet e tyre, për të siguruar një fitore të dukshme dhe thuhet se synojnë të kryejnë 24 atentate në “listën e tyre të vrasjeve” brenda pak ditësh. Deri tani nuk kanë mundur.

Që prej fillimit të pushtimit rus të Ukrainës, presidenti Zelensky ka deklaruar se ai është “objektivi numër një” për forcat armike dhe familja e tij është objektivi numër dy.