Lajme nga Bota

Komisioni Evropian përgatit sanksione të reja për Rusinë dhe Bjellorusinë

Komisioni Evropian përgatit sanksione të reja për Rusinë dhe
Komisioni Evropian ka përgatitur një paketë të re sanksionesh kundër Rusisë dhe Bjellorusisë që do të godasë oligarkë dhe politikanë të tjerë rusë, si dhe tre banka bjelloruse, raporton Reuters.

Sanksionet që do të diskutohen nga ambasadorët e BE-së sot në një takim, do të ndalojnë tre banka bjelloruse nga sistemi bankar Swift dhe do të shtojnë më shumë oligarkë dhe politikanë rusë në listën e zezë të BE-së.

Gjithashtu thuhet se do të ndalojë eksportet nga BE-ja të teknologjisë detare në Rusi.

Tiranapost.al