Lajme nga Bota

Dita e 13-të e luftës: Çfarë po ndodh në Ukrainë

Dita e 13-të e luftës: Çfarë po ndodh në Ukrainë

Pretendimet e pakonfirmuara nga Ukraina thonë se ata kanë vrarë gjeneralmajor Vitaly Gerasimov, zëvendëskomandant i parë i ushtrisë së 41-të të Rusisë, pranë Kharkiv.

Rusia po propozon një tjetër armëpushim të martën në mëngjes, për të lejuar evakuimin e civilëve në Mariupol, Sumy, Kiev dhe Chernigov. Kievi ka reaguar me skepticizëm.

Oferta e Moskës përsëri përfshin transportimin e civilëve drejt destinacioneve në Bjellorusi ose Rusi, si dhe në Ukrainë. Plani i së hënës u cilësua si 'cinik' nga presidenti i Francës Macron.

Dita e 13-të e luftës: Çfarë po ndodh në Ukrainë

Shefi humanitar i OKB-së, nënsekretari i përgjithshëm Martin Griffiths, kërkoi kalim të sigurt për njerëzit që të shkojnë "në drejtimin që ata zgjedhin".

Zyrtarët ukrainas thonë se forcat ruse kanë bombarduar qytete në Ukrainën lindore dhe qendrore dhe kanë shtuar granatimet e periferive të Kievit.

Një raund i tretë i bisedimeve midis zyrtarëve rusë dhe ukrainas të hënën pati pak përparim. Më shumë priten së shpejti.

Dita e 13-të e luftës: Çfarë po ndodh në Ukrainë

Brukseli do të zbulojë planet e reja të martën për të hequr qafe karburantet fosile ruse për të arritur një pavarësi më të madhe energjetike pas pushtimit të Ukrainës nga Moska.

Pas një telefonate me video të hënën, Joe Biden, Emmanuel Macron, Olaf Scholz dhe Boris Johnson "pohuan vendosmërinë e tyre për të vazhduar rritjen e kostove ndaj Rusisë për pushtimin e saj të paprovokuar dhe të pajustifikuar të Ukrainës", tha Shtëpia e Bardhë.

Tiranapost.al