Lajme nga Bota

Kievi në shtetrrethim deri mëngjesin tjetër

Kievi në shtetrrethim deri mëngjesin tjetër

Kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko ka shpallur shtetrrethimin e ri në Kiev. Ky shtetrrethim do të nisë që sot në orën 17:00 e do të zgjasë deri nesër në orën 8 të mëngjesit. Ndryshe nga një natë më parë kurse niste prej orës 22:00 të mbrëmjes.

Civilët do të duhet të qëndrojnë brenda, në shtëpitë e tyre, ose në vende të sigurta për t`iu shmangur sulmeve gjatë natës.

Sot është dita e tretë e luftës ruse në Ukrainë. BE, SHBA dhe Britania e Madhe kanë vendosur sanksione ndaj Rusisë.

Ende nuk ka shenja për të dialog në tryezë mes palëve.