Lajme nga Bota

"The Simpsons" parashikoi pushtimin e Rusisë në Ukrainë

"The Simpsons" parashikoi pushtimin e Rusisë në Ukrainë

Ky parashikim i "Simpsons" nuk ishte qesharak. Seriali vizatimor së fundmi është vlerësuar në mediat sociale për parashikimin e diçkaje të rëndë: pushtimin rus të Ukrainës.

Përdoruesit e Twitter e paralelizuan konfliktin me një episod të vitit 1998 në serialin profetik të quajtur "Simpson Tide". Në të, Homeri qëllon aksidentalisht një kapiten nëndetëseje në ujërat ruse gjatë një stërvitjeje ushtarake, duke bërë që një Bashkimi Sovjetik i saporingjallur të vendosë trupa dhe tanke në rrugë dhe të ringjallë menjëherë Murin e Berlinit.

Paralelet shqetësuese u konfirmuan nga krijuesi i "Simpsons", Al Jean, i cili shkroi në Twitter: "Shumë e trishtueshme të thuash se kjo nuk ishte e vështirë të parashikohej".

"The Simpsons" parashikoi pushtimin e Rusisë në Ukrainë

“E urrej ta them, por unë kam lindur në vitin 1961, kështu që 30 vjet të jetës sime i kam jetuar me fantazmën e Bashkimit Sovjetik,” shtjelloi Jean në një intervistë me Hollywood Reporter.

“Pra, për mua, fatkeqësisht kjo është më shumë normë sesa parashikim. Thjesht menduam se gjërat do të shkonin keq. Agresioni historik nuk zhduket kurrë dhe duhet të jesh super vigjilent. Në vitin 1998, kur u transmetua ky klip, ishte ndoshta kulmi i marrëdhënieve SHBA-Rusi. Por, që kur Putin mori pushtetin, pothuajse të gjithë e kishin të qartë se do të ndodhnin gjëra të këqija,” tha Al Jean.”