Lajme nga Bota

Trupat ruse po përparojnë drejt Kievit

Trupat ruse po përparojnë drejt Kievit
Ndërsa trupat ruse përparojnë, zyrtarët e inteligjencës amerikane janë të shqetësuar se kryeqyteti ukrainas i Kievit mund të bjerë nën kontrollin rus brenda disa ditësh.

Zyrtarët besojnë se Rusia është përballur me rezistencë më të ashpër nga forcat ukrainase sesa pritej.

Ka raportime për luftime të ashpra midis forcave ruse dhe ukrainase rreth qytetit Chernihiv, rreth 105 kilometra (rreth 65 milje) në veri të kryeqytetit të Kievit.

Më herët të premten, shefi i forcave të armatosura të Ukrainës, Valerii Zaluzhnyi, tha se ushtria ukrainase kishte arritur të mbajë mbrojtjen dhe të zmbrapsë depërtimin e trupave ruse në Chernihiv.

Chernihiv është në rrugën kryesore nga Bjellorusia në Kiev.

Sulmi tokësor rus që synon kryeqytetin ukrainas po zhvillohet nga tre drejtime.

Ukrainasit thonë se kanë ngadalësuar përparimin rus nga veri-perëndimi pasi shkatërruan një urë në Ivankiv.

Një grup tjetër i blindave ruse ka sulmuar Sumy në verilindje, e cila është gjithashtu në një rrugë kryesore për në Kiev.