Lajme nga Bota

Rusia: SHBA na ka shpallur luftë ekonomike. Do të marrim masa sipas interesave tonë

Rusia: SHBA na ka shpallur luftë ekonomike. Do të marrim masa sipas
Shtetet e Bashkuara i kanë shpallur luftë ekonomike Rusisë, tha Kremlini të mërkurën.

Dje, Presidenti Joe Biden njoftoi se administrata e tij po ndalonte importet e naftës, gazit natyror dhe qymyrit rus në SHBA në mënyrë që të synonte "arterien kryesore" të ekonomisë ruse.

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës padyshim që i kanë shpallur një luftë ekonomike Rusisë dhe ata po e bëjnë këtë luftë. Kjo është de fakto e vërtetë,” u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov në një konferencë të rregullt.

I pyetur se çfarë duhej të bënte vendi i tij për të mbizotëruar në këtë mjedis ekonomik, Peskov tha se Rusia "do të bënte atë që është më e mira për interesat tona".

Perëndimi ka goditur një sërë sanksionesh ekonomike ndaj Rusisë që nga pushtimi i saj në Ukrainë muajin e kaluar, Bashkimi Evropian duke vazhduar trendin sot me një raund të katërt sanksionesh.