YouPost

(1939) Kur Mbreti Zog deklaronte para gazetarëve: Familja mbretërore dëshiron me gjithë zemër fitoren franceze

(1939) Kur Mbreti Zog deklaronte para gazetarëve: Familja mbretërore

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 30 Shtator 2019

“Paris-soir” ka botuar, të mërkurën e 11 tetorit 1939, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me deklaratën e Mbretit Zog para gazetarëve në Tours të Francës, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Ish-mbreti i Shqipërisë ndodhet aktualisht në Touraine

Tours, 10 Tetor.

Ish-Mbreti i Shqipërisë, Zogou I, i cili aktualisht ndodhet në qytetin e Tours, u deklaroi ditën e djeshme gazetarëve : Ju them se ne e duam vendin tuaj, Touraine (Turenën), ku në çdo hap zbulojmë një pjesë të historisë së Francës dhe se, me gjithë zemër dëshirojmë fitoren franceze.

Linku origjinal: https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-soir-1939-mbreti-zog-para-gazetareve-familja-mbreterore-deshiron-me-gjithe-zemer-fitoren-franceze/ Tiranapost.al.