Lajme nga Bota

Spanja gjithashtu mbyll hapësirën ajrore për linjat ajrore ruse

Spanja gjithashtu mbyll hapësirën ajrore për linjat ajrore ruse
Spanja do të mbyllë hapësirën e saj ajrore për linjat ajrore ruse, sipas Ministrisë spanjolle të Transportit.

Ministria spanjolle e transportit njoftoi masën në një postim në Twitter.

‘’Spanja do të mbyllë hapësirën ajrore për linjat ajrore ruse. Sipas udhëzimeve të bashkëpunimit të përcaktuara nga Bashkimi Evropian, kjo masë do të ndikojë në fluturimet e operuara nga linjat ajrore ruse që përdorin hapësirën ajrore spanjolle’’ thuhet në postim.

Spanja i bashkohet një morie vendesh të tjera që kanë mbyllur hapësirën e tyre ajrore për linjat ajrore ruse këtë fundjavë në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës, duke përfshirë Gjermaninë, Italinë, Francën dhe Kanadanë.

Tiranapost.al