Lajme nga Bota

Rusia: Vendet fqinje që presin avionët luftarakë ukrainas do konsiderohen pjesë e konfliktit

Rusia: Vendet fqinje që presin avionët luftarakë ukrainas do
Rusia ka paralajmëruar vendet fqinje të Ukrainës, duke thënë se Moska mund t'i konsiderojë ata pjesë të konfliktit nëse avionët ukrainas kryejnë misione luftarake nga territori i tyre.

Zëdhënësi i Ministrisë ruse të Mbrojtjes, Igor Konashenkov akuzoi të dielën se disa avionë luftarakë ukrainas ishin ridislokuar në Rumani dhe fqinjë të tjerë të Ukrainës, të cilët ai nuk i identifikoi.

Konashenkov paralajmëroi se nëse ato avionë luftarakë sulmojnë forcat ruse nga territori i atyre kombeve, "mund të konsiderohet si angazhim i atyre vendeve në konfliktin ushtarak".

Tiranapost.al