Opinion

Plani i Putinit po dështon në mënyra që ai nuk mund ta imagjinonte

Plani i Putinit po dështon në mënyra që ai nuk mund ta

Nga Simon Schama/ Shtetet ndërtohen me harduer, por kombet funksionojnë me softuer. Çfarë është më e domosdoshme për jetën ose vdekjen e një shteti kombëtar, ne po e zbulojmë, përmes sprovës së përgjakshme të Ukrainës. Hardware-i i pushtetit shtetëror përbëhet nga ushtritë, burokracitë, policia e sigurisë, ndërtesat imponuese, burgjet e tmerrshme.

Softueri kombëtar është diçka më pak e prekshme, por jo më pak e fuqishme: kokëfortësia e besnikërisë nën stresin ekstrem; farefisnia e fatkeqësisë; shpërthimi i emocioneve patriotike; forca e familjeve; lulëzimi i krenarisë qytetare edhe kur lagjet janë të rrethuara ose të shkatërruara; rezistenca e papërshtatshme e së vërtetës; dhe, jo më pak, përvoja shpërfytyruese e krijimit, mes mundimeve, të një epopeje të paharrueshme kombëtare.

Karvani rus 60 km, i ngecur në baltë, i bllokuar nga gomat e fryra, mungesa e karburantit dhe ushqimit, është mishërimi i fundit i pajisjes memece: një dinosaur gërryes, shkatërrues i pashmangshëm, që merr frymë nga zjarri i tmerrit të tij që thith oksigjen, por gjithashtu i pafuqishëm dhe i paaftë, me gjithë vdekjen e saj, për arritjen e ndonjë qëllimi politikisht strategjik.

Kjo nuk do të thotë, sigurisht, se mizoritë monstruoze si privimi i qyteteve të tilla si Mariupol nga nevojat më elementare njerëzore - uji dhe kanalizimet - nuk do të jenë kryer gjatë rrugës për në qorrsokakun e imperializmit Putinit. Akte të panumërta të vogla sfide, një habi e përditshme - pa dyshim për Kremlinin si për pjesën tjetër të botës admiruese - janë në të gjithë internetin: fshatarë të veshur me flamuj ukrainas, duke penguar tanket dhe makinat e blinduara, duke i lënë ushtarët që i udhëheqin të hutuar për atë që për të bërë më tej me turmën, brohoritjen mirënjohëse të së cilës u ishte thënë të prisnin.

Trupat që nuk e kanë të vështirë të gjuajnë me raketa në objektiva të largëta e të padukshme, tërhiqen pak përpara se të qëllojnë gjyshet dhe adoleshentët. Pavarësisht nga pabarazia groteske në burimet ushtarake midis pushtuesve dhe të pushtuarve, ka pasur beteja ku forca gjoja më e madhe e ka pësuar më keq. Natyrisht, kjo nuk e lehtëson fuqinë shkatërruese të zjarrit të pushtuesve, siç është e aftë për t'i shndëruar qytetet ukrainase në grumbuj hiri dhe rrënojash që tymosin.

Mizoria barbare e atyre operacioneve – e krijuar shprehimisht për të terrorizuar një popullsi civile dhe duke u bërë gjithnjë e më monstruoze ndërsa loja përfundimtare e parashikuar e Kremlinit është e frustruar – tashmë ka arritur të prodhojë një valë baticore prej një milion refugjatësh që vërshojnë nëpër kufijtë perëndimorë, për të mos përmendur turma të dëshpëruara të të zhvendosurve brenda vendit. Megjithatë, edhe kjo do të dëshmojë një fitore pirroike, pasi diaspora ukrainase do të rrënjosë karakterizimin e regjimit të Putinit si vrasës gjenocidal.

Brezat nuk do të falin dhe as nuk do të harrojnë. Hardueri i pushtimit rus mund të jetë funksional, por softueri i narrativës së tij është kapur. Çfarëdo pushteti që mund të ketë autokracia e Putinit mbi pritjen ruse të "historisë", provat që vërshojnë në internet tregojnë shënjestrimin e civilëve në mënyrë të pashlyeshme.

Dhe, a nuk e vuri re askush në Kremlin se karakterizimi i një populli të qeverisur nga një president hebre si nazist mund të çojë në mosbesim? Dhe si u përmirësua saktësisht kjo fushatë "denazifikimi" nga një sulm raketor që goditi memorialin e Holokaustit në Babyn Yar? Kundër këtyre gabimeve, presidenti Volodymyr Zelensky i informuar për sulmin, dha përgjigjen e menjëhershme që ishte “Kjo është Rusia. Urime.” Është llogaritur se çdo ditë e pushtimit po i kushton Rusisë më shumë se 20 miliardë dollarë. Fushata në fund mund të përfundojë nga hemorragjia e parave. Por po aq, nëse jo më e dëmshme për perspektivat e saj, mund të jetë edhe zhgënjimi i rekrutëve të Putinit. Sa më shumë që këto trupa të ekspozohen ndaj zjarrit dhe armiqësisë së ukrainasve, aq më shumë konfuzë do të bëhen ata.

Thuhet se Napoleoni ka vlerësuar se suksesi i çdo fushate ishte një e katërta që i atribuohej numrave dhe materialit dhe tre të katërtat e moralit. Nëse kjo qëndron mirë në Ukrainë, problemet me të cilat përballet Putini sapo kanë filluar. Pushtimi afatgjatë, i cili është alternativa e vetme e mundshme ndaj Blitzkrieg-it të dështuar, do t'i shtojë numrit e të rinjve që kthehen në Rusi të plagosur ose në çanta trupash, ndërsa një kryengritje e pazgjidhshme po pushton vendin. Në një ese të vitit 2021, Putin bëri të ditur se ai nuk mendonte se Ukraina ishte në të vërtetë një vend.

Por lufta ka ngulitur në Ukrainë identitetin e saj epik me mish, gjak dhe lot në mënyra që ai nuk mund ta imagjinonte. Jo vetëm që do të dështojë, por dështimi do t'i hajë fuqinë e tij absolute. Trupat e zhgënjyera që ktheheshin nga fronti lindor në Luftën e Parë Botërore patën një rol vendimtar për të luajtur në revolucionet e 1917. Dhe jo më pak befasuese dhe kurajoze se rezistenca në Ukrainë, ka qenë shpërthimi i protestave në Shën Petersburg dhe Moskë.

Është e vërtetë se shumica e rusëve që marrin lajmet e tyre nga televizioni shtetëror nuk do të preken kurrë nga turmat e të rinjve në qytetet e mëdha. Në vend që të servirte një tufë gënjeshtrash, Kremlini do të kishte bërë më mirë të kishte urdhëruar rekrutët e tij, dhe veten e tij, të lexonin Luftë dhe Paqe.

Në prag të Borodinos, Princi Andrei Bolkonsky thotë se lufta nuk është shah; “Suksesi nuk varet kurrë. . . në pozicion, në pajisje, apo edhe në numra, dhe më së paku në pozicion”. "Për çfarë, atëherë?" pyet dikush. “Për ndjenjën që është tek unë dhe tek ai . . . dhe te çdo ushtar.” Leo Tolstoi, i cili e kishte parë luftën nga afër, kishte të drejtë. Kjo është arsyeja pse, në fund, pushtimi rus i Ukrainës do të jetë gjithashtu disfata e tmerrshme e Putinit.

*Burimi: FT

Simon Schama është një redaktor kontribues në FT