Lajme nga Bota

Aneksim, një shtet pro-rus apo qeveri kukull. Çfarë mund të planifikojë Putin për Ukrainën

Aneksim, një shtet pro-rus apo qeveri kukull. Çfarë mund
Presidenti rus Vladimir Putin ka qenë shumë i qartë për qëllimet e tij themelore në pushtimin e Ukrainës: Ai dëshiron të çarmatosë vendin, të shkëpusë lidhjet e tij me aleancën ushtarake të NATO-s dhe t'i japë fund aspiratave të popullit ukrainas për t'u bashkuar me Perëndimin.

Që nga aneksimi i Krimesë nga Rusia në vitin 2014, disa skenarë të mundshëm rreth qëllimeve të tij janë bërë të dukshëm nga mediat e huaja:

Aneksimi i Krimesë 2.0

Qeveria ruse ka njohur tashmë shtetet e shkëputura të Republikave Popullore të Donetsk dhe Luhansk në Ukrainën lindore.

Nëse forcat ruse janë në gjendje të marrin kontrollin e qytetit port të Ukrainës, Odessa, është e mundur të imagjinohet një urë tokësore që shtrihet gjatë gjithë Ukrainës jugore, potencialisht edhe duke lidhur Transnistrinë - një enklavë separatiste në Moldavi, ku janë vendosur trupat ruse - me Odesën. Krime dhe Ukrainën jugore dhe lindore.

Një Ukrainë e ndarë

Nëse Putini ka në mendje ndarjen, Ukraina galike dhe qyteti i Lvivit – afër kufirit polak – mund të jenë potencialisht një pjesë e një lloj shteti ukrainas, ndërsa Rusia e përqendron vëmendjen e saj në lindje të vendit. Një ndarje përgjatë këtyre linjave mund ta bëjë Ukrainën "të duket si Gjermania në epokën e Luftës së Ftohtë, me Ukrainën perëndimore më të varur nga Evropa dhe pjesën lindore" të zhytur në sferat ruse të ndikimit, të cilat përfshijnë Bjellorusinë, tha historiani dhe autori rus Alexander Etkind.

Një shtet pro-rus

Zyrtarët e inteligjencës perëndimore paralajmërojnë se Rusia po planifikon të rrëzojë qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike të Ukrainës, duke e zëvendësuar atë me një regjim kukull. Putini ka sugjeruar se e sheh qeverinë aktuale të zgjedhur në mënyrë demokratike në Ukrainë si të paligjshme dhe u ankua për rrëzimin e presidentit pro-rus Viktor Yanukovych në 2014. Ukraina ka politikanë të tjerë që mund të jenë të etur për të mbushur radhët e një qeverie pro-ruse, të instaluar ndoshta me forcë.

Pushtim jo i lehtë

Rusia thotë se nuk dëshiron të jetë një pushtues, por është e lehtë të imagjinohet një skenar ku Rusia përpiqet të imponojë formën e saj të sundimit të ashpër në Ukrainë. Kjo do të ishte një pilulë e vështirë për ukrainasit për ta gëlltitur, pasi ata kanë shtyp të lirë, politikë lokale të lirë dhe një traditë të protestave në rrugë. Në sistemin politik rus, protestat e vërteta të opozitës janë kryesisht të ndaluara, ose shumë të vështira për t'u

Pushtim i dhunshëm

Forcat ajrore ruse mbështetën presidentin Bashar al-Assad në luftën civile siriane, duke ofruar fuqi dërrmuese zjarri për të shtypur grupet e armatosura të opozitës të vendit dhe duke rrafshuar lagje të tëra në proces.

Ngritja politike e Putinit filloi me pacifikimin e Çeçenisë, një republikë e shkëputur në Kaukazin verior të Rusisë.

Aktivistët thonë se njerëzit LGBTQ dhe kundërshtarët politikë janë ndjekur dhe persekutuar - me disa të dyshuar se janë rrëmbyer, torturuar ose zhdukur.

Republika e frikës

Rusia ka një aparat të frikshëm të sigurisë së brendshme që burgos dhe persekuton disidentët dhe i mban jashtë politikës kundërshtarët potencialisht shqetësues.

Ukrainasit që jetojnë në Krime - e cila u pushtua nga Rusia në 2014 dhe u aneksua pas një referendumi të konsideruar gjerësisht si një mashtrim - përjetuan nga dora e parë se si është të jetosh në një shtet shërbimi i sigurimit shtetëror të Rusisë, është i plotfuqishëm.