Tech

Google penalizon nga të ardhurat mediat shtetërore ruse

Google penalizon nga të ardhurat mediat shtetërore ruse

Google nuk do të lejojë më mediat shtetërore ruse të shfaqin reklama, vendim që është marrë më herët nga platforma e videove, YouTube.

“Si përgjigje ndaj luftës në Ukrainë, ne po ndalojmë fitimin e parave nga Google të mediave të financuara nga shteti rus nëpër platformat tona”, tha Google në një deklaratë për CNN. "Ne jemi duke monitoruar në mënyrë aktive zhvillimet e reja dhe do të ndërmarrim hapa të mëtejshëm nëse është e nevojshme."

Në një deklaratë të veçantë këtë fundjavë, YouTube tha se do të ndalojë përkohësisht disa kanale ruse - duke përfshirë llogaritë e sponsorizuara nga shteti - për të fituar para nga përmbajtja e tyre në platformë.

Ndërsa kriza në Ukrainë intensifikohet, kompanitë e mediave sociale janë përpjekur të frenojnë dezinformimin dhe propagandën shtetërore ruse. Një zëdhënës i YouTube tha se kompania ka hequr qindra kanale dhe mijëra video gjatë ditëve të fundit, duke përfshirë kanale për praktika të koordinuara mashtruese.

Google Maps në Ukrainë

Google Maps ka bllokuar gjithashtu dy funksione në Ukrainë që ofrojnë informacion për përdoruesit në kohë reale.

Google e bëri ndryshimin në një përpjekje për të ndihmuar në mbajtjen e ukrainasve të sigurt, tha kompania.

Veçoritë e çaktivizuara përfshijnë mbivendosjen e drejtpërdrejtë të trafikut - një veçori që disa studiues kanë përdorur për të monitoruar konfliktin nga larg - si dhe Live Busyness, një veçori që tregon se sa popullor mund të jetë një vendndodhje në një kohë të caktuar.

Tiranapost.al