Lajme nga Bota

Bjellorusia do të heqë statusin jo-bërthamor pas pushtimit rus të Ukrainës

Bjellorusia do të heqë statusin jo-bërthamor pas pushtimit rus

Bjellorusia ka sinjalizuar se do të heqë dorë nga statusi i saj jo-bërthamor, pas nisjes së pushtimit rus të Ukrainës nga Rusia javën e kaluar.

Autoritetet në vend – të sunduara, nga Alexander Lukashenko për gati tre dekada – thanë se masa u mbështet nga një referendum.

Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të Bjellorusisë, rreth 78.63% e popullsisë me të drejtë vote morën pjesë në votim, me 65.16% në favor të një kushtetute të re që do të heqë statusin jo-bërthamor të vendit dhe do t'i japë Lukashenkos mundësinë për të kandiduar dhe për dy mandate të tjerë.

Por udhëheqësit perëndimorë nuk do ta njohin legjitimitetin e votimit të së dielës.

Votimi vjen pas një goditjeje të dhunshme prej vitesh nga regjimi i Lukashenkos kundër kundërshtarëve të tij politikë vendas, pas zgjedhjeve të diskutueshme presidenciale në 2020, të cilat u ndotën nga mashtrimi dhe shkaktuan protesta masive.

Çfarë mund të nënkuptojë kjo për Rusinë: Kushtetuta e re e Bjellorusisë teorikisht mund të lejojë Moskën të vendosë armë bërthamore në territorin e fqinjit të saj për herë të parë që nga rënia e Bashkimit Sovjetik, kur Minsku hoqi dorë nga rezervat e tij dhe u bë një zonë jo bërthamore.

Ndryshimet dhe shtesat në kushtetutë të miratuara në referendum do të hyjnë në fuqi pas 10 ditësh, sipas zyrës së Lukashenkos.

"Nëse Amerika ose ... Franca, dy fuqitë bërthamore, fillojnë të transferojnë armë bërthamore në Poloni ose Lituani, në kufijtë tanë ... do të shkoj te Putini që ai të më kthejë armët bërthamore që unë, pa asnjë kusht të veçantë. , u dhashë atyre”, tha Lukashenko.