Evente

Veliaj informon Kongresin amerikan mbi sulmet kibernetike të Iranit

Veliaj informon Kongresin amerikan mbi sulmet kibernetike të Iranit

Roli i Shqipërisë gjatë drejtimit të Këshillit të Sigurisë por dhe zhvillimet më të fundit të ndodhura në vendin tonë, sidomos sulmet kibernetike të Iranit, ishin temat kryesore të takimeve në ditën e tretë të vizitës së kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në Shtetet e Bashkuara.

Veliaj informon Kongresin amerikan mbi sulmet kibernetike të Iranit

Veliaj ka takuar Senatorin e Texasit, John Cornyn, si dhe kongresmenet Carolyn Maloney dhe Elissa Slotkin, me të cilët ka biseduar lidhur me sfidat e përbashkëta tanimë të sigurisë por dhe për të tjera çështje për të cilat vendi ynë ka mbështetjen e aleatëve të SHBA.

Veliaj informon Kongresin amerikan mbi sulmet kibernetike të Iranit

“Kemi pasur tre ditë intensive në Uashington, ku theksi është te Shqipëria dhe avancimi që ka bërë në shumë fusha, si në zhvillimin ekonomik, ashtu edhe si një anëtare shumë dinjitoze e NATO-s. Gjithashtu ka patur vlerësime për qeverinë e Edi Ramës edhe për mënyrën sesi Shqipëria ka drejtuar të gjithë punën në Këshillin e Sigurimit kur ka pasur Presidencën, ose si një nga anëtaret më aktive, qoftë në çështje të Ukrainës, të Afganistanit, apo edhe në marrëdhëniet që ka pasur me opozitën iraniane që është në Tiranë,” u shpreh kryebashkiaku i Tiranës.

Veliaj informon Kongresin amerikan mbi sulmet kibernetike të Iranit

Veliaj tha se nga aleatët tanë u vlerësua fakti se pavarësisht rrezikut për sulme, Shqipëria i hapi dyert për të ndihmuar popuj dhe komunitete në nevojë.

Veliaj informon Kongresin amerikan mbi sulmet kibernetike të Iranit

“Ka pasur një interes të jashtëzakonshëm nga senatorët dhe kongresmenët për të kuptuar çfarë dëmi dhe problematikash pati Shqipëria nga sulmi kibernetik. Më vjen mirë që të raportoj që jo vetëm qeveria dhe kryeministri ynë, por në fakt e gjithë popullata u solidarizua për të ruajtur dinjitetin e asaj që është virtyt shqiptar, të mbrojtjes së atyre që janë në rrezik, të qenit një vend i hapur, të ofrimit edhe të hapjes së derës së shtëpisë për ata që janë në nevojë. Kurrsesi kjo situatë nuk u kthye në një mënyrë për të argumentuar se Shqipëria duhet të mbyllet dhe nuk duhet të kryejë detyrimet dhe angazhimet e saj në momentin që sulmohet,” u shpreh ai.

Kreu i Bashkisë siguroi se ka marrë garancinë edhe vetë personalisht nga Shtetet e Bashkuara se nuk do të mungojë kurrë mbështetja dhe ndihma ndaj vendit tonë.

Veliaj informon Kongresin amerikan mbi sulmet kibernetike të Iranit

“Jam shpresëplotë që shumë prej takimeve do të materializohen në një ndihmë shtesë për mënyrën sesi Shqipëria mund të mbrohet më shumë. Jam i sigurt që qeverisë sonë, kryeministrit tonë, nuk do t’i mungojë ndihma nga një aleat ideal si SHBA, që në fakt e kanë marrë shumë seriozisht dhe ka qenë ndoshta një nga pikat më të diskutuara në takimet tona, mënyra sesi Shqipëria e përballoi atë sulm mbi sistemet tona elektronike. Më e keqja ka kaluar, por besoj që me mbështetjen e SHBA që nuk do të mungojë ndaj kryeministrit dhe qeverisë, sigurohemi që në të ardhmen ne kemi të gjitha mjetet e nevojshme për të përballuar sulme të tilla dhe për t’i zmbrapsur,” përfundoi ai.

Veliaj ndodhet për një vizitë në Uashington, ku ka zhvilluar një sërë takimesh të rëndësishme në Kongresin dhe Senatin Amerikan. Ai u prit edhe nga kryetarja e Kongresit, Nensi Pelosi, ish kandidati për President të SHBA-së, senatori Mitt Romney, kryetari i Senatit Amerikan, Chuck Schumer dhe shumë zyrtarë të lartë amerikan.