Histori Personale

'Nëna ime thotë se po tradhtoj Rusinë' si po ndan familje pushtimi i Putinit

'Nëna ime thotë se po tradhtoj Rusinë' si po ndan

Në ditën e tretë të pushtimit rus të Ukrainës , Victoria Gogh kuptoi se nëna e saj po i shmangej.

“Vura re në telefonata që mamaja po fillonte të riprodhonte narrativën e qeverisë për luftën, se ky ishte i gjithë faji i NATO-s, se Rusia nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të mbrohej”, thotë Gogh, 28 vjeçare, një konsulente mode me origjinë nga një qytet i vogël në Siberi që u transferua në Moskë.

"U bë misioni im t’i ndryshoja mendjen asaj, për t'i treguar se çfarë po ndodhte në të vërtetë," tha Gogh, e cila ka kundërshtuar fuqishëm pushtimin rus të Ukrainës edhe në mediat e saj sociale.

Vendimi i Vladimir Putin për të filluar një luftë me Ukrainën ka bërë të ndahen shumë familje ukrainase, pasi burrat e tyre janë të detyruar të qëndrojnë dhe të luftojnë ndërsa anëtarët e tjerë të familjes ikin nga sulmet. Por edhe Rusia ka përjetuar përçarjet e saj familjare – mes atyre që e mbështesin luftën dhe atyre që e kundërshtojnë atë.

“Në terma të gjerë, rinia ruse ka më pak gjasa të ketë ndjenja anti-ukrainase. Ne kemi parë se protestat kundër luftës kanë përfshirë kryesisht të rinjtë,” tha Andrei Kolesnikov nga Qendra Carnegie Moscoë. "pPjesa më e madhe se si e perceptoni luftën varet nga vendi ku i merrni lajmet tuaja," tha ai. “Nëse shikoni televizor, ka më shumë mundësi të besoni versionin zyrtar. Dhe njerëzit e moshuar priren të shikojnë më shumë TV.”

Në të kaluarën, sipas sondazheve televizioni mbetet burimi më i madh i informacionit për rusët, pasi më shumë se 60% e popullsisë informohet në këtë mënyrë. Rusët mbi 65 vjeç kanë 51% më shumë gjasa të shikojnë televizor sesa nën 25 vjeç.

Forca e plotë e medias shtetërore ruse është mobilizuar për ta portretizuar luftën si një "operacion special ushtarak" që synon çlirimin e Ukrainës dhe mbrojtjen e qytetarëve në Donbas nga "gjenocidi" ukrainas. Videot e bombave ruse që godasin qytetet janë përshkruar si të inskenuara nga pala ukrainase.

"Ne shohim se shumica e rusëve mbështesin veprimet e vendit, të paktën në mënyrën se si këto veprime u paraqiten atyre nga media," tha Kolesnikov.

Ai tha se nuk ishte befasuese, duke pasur parasysh ndjeshmërinë e temës, që lufta kishte krijuar tensione midis familjeve dhe miqve: "Është shumë e vështirë për njerëzit të pranojnë se patriotët e tyre janë në të vërtetë të këqijtë."

Gogh, e cila vendosi të largohej nga vendi javën e kaluar pasi u arrestua sepse iu bashkua një proteste kundër luftës në Moskë, tha se përfundimisht arriti të bindte nënën e saj, Svetlana, për rolin e vërtetë të vendit të saj në luftë. “Por tani më duhet të bind kushërinjtë dhe xhaxhallarët e mi më të mëdhenj. Kam një listë të tërë me njerëz që duhet të bind”, tha ajo me shaka. "Misioni" i saj mund të bëhet edhe më i vështirë.

Të premten, Rusia njoftoi bllokimin e Instagram, disa ditë pasi bëri të njëjtën gjë në Facebook dhe Tëitter. Goditja ndaj mediave sociale – dhe disa mediave të pavarura të mbetura të Rusisë – do të kufizojë më tej aksesin në informacionin e jashtëm mbi luftën dhe do të rrisë ndikimin e medias shtetërore.

Për të tjerët, si Dmitry, një konsulent teknologjie në Moskë, lufta ka pasur tashmë pasoja shumë të rënda në marrëdhënien e tij me familjen.

"Pas pushtimit, doja të shkoja te prindërit e mi për t'u përpjekur t'u tregoja se çfarë po ndodhte në të vërtetë," tha Dmitry.

Gjatë javës së parë të luftës, ai u tregoi prindërve video të bombardimeve ruse të qyteteve ukrainase dhe raportime kritike nga blogerë të pavarur dhe organe mediatike.

“Por asnjëra prej tyre nuk pati ndonjë ndikim. Në fakt kjo vetëm i bëri ata më të bindur se kishin të drejtë. Pas një jave, u largova nga shtëpia dhe nëna ime më ka dërguar mesazhe ku thotë se po tradhtoj vendin tim.”

Ndërkohë të enjten e kaluar, babai i tij i dërgoi atij një video lajmi që pretendonte se bombardimi i së mërkurës në një maternitet në Mariupol ishte inskenuar nga autoritetet ukrainase, dhe kishte aktore që paraqiteshin si nëna të plagosura.

“Më zemëroi jashtë mase shumë. Nuk jam i sigurt nëse do të mund të ulemi përsëri në të njëjtën tryezë, "tha Dmitry, duke ngritur supet. “Mendoj se ata janë zombifikuar nga propaganda shtetërore dhe më shohin vërtetë si armik të shtetit. Unë jam dorëzuar.”