Opinion

Dashuria në kohën e Putinit: aktivistët rusë që u martuan në ditën e pushtimit

Dashuria në kohën e Putinit: aktivistët rusë që u

Nga Ada Wordsworth/ Polina Oleinikova u zgjua në ditën e dasmës së saj, më 24 shkurt, me telefonin e saj që vibronte. E emocionuar, ajo e moei atë nga komodina, duke pritur tekste urimi përpara ceremonisë në zyrën e gjendjes civile. Pastaj ajo pa lajmin. Brenda natës, Vladimir Putin kishte filluar atë që ai e quajti një "operacion special ushtarak" në Ukrainë. Ajo filloi të qante.

Megjithëse Oleinikova është një aktiviste politike dhe bashkëshorti i saj i ardhshëm, Arshak Makiychan, bën fushata kundër ndryshimeve klimatike, asnjëri prej tyre nuk mendoi se do të arrinte deri këtu. Ashtu si shumica e rusëve, ata e dinin se Putini mund të përpiqej të konsolidonte pushtetin në zonat pro-ruse në lindje të Ukrainës. Ata nuk besonin se ai do të përpiqej të merrte të gjithë vendin. Çifti mendoi shkurtimisht anulimin e dasmës, përpara se të vendosnin se martesa tani ishte më e rëndësishme se kurrë.

Ata njiheshin prej gjashtë muajsh dhe ishin bashkë prej vetëm tre muajsh. Makiychan ishte 27 vjeç dhe Oleinikova vetëm 18. Por edhe para pushtimit, martesa nuk kishte të bënte vetëm me romancën: ishte "një masë sigurie", siç shprehej Makiychan. Si burrë e grua, asnjëri nuk mund të detyrohej të dëshmonte kundër tjetrit. Dhe nëse njëri prej tyre do të dërgohej në burg, do t'i lejohej vizita bashkëshortore - një dënim në të ardhmen dukej i mundshëm pasi secili prej tyre ishte arrestuar disa herë.

Vitin e kaluar Oleinikova po planifikonte të shkonte në universitet. Ajo kishte shkëlqyer në shkencë në shkollë dhe ëndërronte të punonte si kimiste në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. Më pas një nga mësuesit e saj u arrestua për pjesëmarrje në një tubim në Moskë kundër burgosjes së Alexei Navalny, liderit më të shquar të opozitës në Rusi. Oleinikova i shtyu studimet e saj për t'u bërë aktiviste: "Nuk mund të fokusohesha në vetitë kimike kur bota ishte në zjarr."

Ajo vuri re Makiychan në protestën e kaluar. Duke bërë scroll nëpër Instagram, ajo ndaloi në foton të një të riu me sy të errët dhe kaçurrela të zeza që qëndronte vetëm në sheshin Pushkin në qendër të Moskës. Ai mbante një tabelë: "Luftoni krizën klimatike, jo Pussy Riot", një referencë për yjet e rokut rusë të burgosur në 2013 për protestat e tyre kundër regjimit. Ajo i shkroi Makiychan, duke lavdëruar "veprimin e tij të lezetshëm" me emoji me sy me zemër.

Menjëherë pas kësaj, Oleinikova u arrestua për organizimin e protestës së saj solo në Sheshin Pushkin. “Ka pasur një rritje prej 32% të përdhunimeve në Moskë në vitin 2021”, shkruhej në pankartën e saj. "Çfarë po bëni për këtë?" Që nga viti 2014, demonstratat solo kanë qenë forma e vetme e protestës së lejuar në Rusi. Por policia gjithsesi arreston protestuesit e vetmuar me një pretekst.

Oleinikova njoftoi në Instagram se po mbahej nga policia, dhe Makiychan u shfaq në stacion duke mbajtur në dorë çaj dhe patatina. Kur ajo u lirua disa orë më vonë, dyshja u kthyen në banesën e Makiychan dhe “thjesht folën për gjëra aktiviste”, tha Oleinikova.

Takimi i tyre i parë romantik ishte në dhjetor. Makiychan e ftoi Oleinikovën në një koncert në të cilin vëllai i tij po luante në violonçel. Makiychan ishte një violinist dhe ndoqi Konservatorin prestigjioz të Moskës. Ai ishte i pavëmendshëm ndaj krizës klimatike, derisa Greta Thunberg filloi të organizonte grevat e saj të famshme në shkolla jashtë parlamentit suedez në vitin 2018.

Ndërsa njohuritë e Makiychan për mjedisin u thelluan, ai u bind se një lëvizje klimatike ishte më e rëndësishme në Rusi se ndoshta kudo tjetër.

"Pothuajse të gjitha paratë tona vijnë nga karburantet fosile," tha ai. "Rusët duhet të dinë të vërtetën." Makiychan filloi të vihej në kontakt me aktivistët e klimës kudo në botë dhe lançoi lëvizjen e tij "Të Premteve për të Ardhmen", frymëzuar nga Thunberg. Deri në verën e vitit 2019, ai dhe të rinj të tjerë rusë po mbanin protesta javore në shumë qytete në Rusi.

Makiychan kishte ndërmend të vazhdonte të studionte muzikë në Gjermani. Në vend të kësaj ai hoqi dorë nga violina për t'u fokusuar në aktivizëm. Ai e dinte se do të ishte e rrezikshme: një burrë që ai supozonte se ishte agjent i qeverisë tashmë ishte përpjekur ta korruptonte për të lënë vendin, dhe një tjetër e kishte kërcënuar se do ta godiste me thikë gjatë një proteste nëse ai nuk ndalonte së demonstruari. Por qëndrimi në Rusi për të vazhduar ndërtimin e lëvizjes klimatike dukej si "gjëja e duhur për të bërë".

Ceremonia e diplomimit të tij nga universiteti në vitin 2019 konfirmoi këtë vendim. "Njerëzit lexonin poezi të Pushkinit për lirinë dhe luanin muzikë për natyrën. Por ata nuk po bënin asgjë për ta mbrojtur atë. Ata po shkonin në një festë të madhe më pas dhe unë kisha një poster në çantë për protestën time.”

Si Makiychan ashtu edhe Oleinikova e kuptojnë pse shumica e rusëve nuk e kundërshtojnë në mënyrë aktive Putinin. Ata e dinë se sa e rrezikshme është të protestosh, veçanërisht tani. Më 4 mars, tetë ditë pasi Rusia pushtoi Ukrainën, parlamenti në Moskë miratoi një ligj për të ndëshkuar ata që përhapin "lajme të rreme" për konfliktin në Ukrainë - duke përfshirë thjesht referimin "luftë" - me një dënim maksimal 15 vite burg. Njerëzit që shprehin mospajtim kundër "operacionit special ushtarak", siç kërkohet ta quajnë rusët, gjithashtu përballen me gjoba.

Në janar, Oleinikova u arrestua për një kohë të shkurtër për vendosjen e posterave në komisariatet e Policisë që dënonin torturat në burgjet ruse. Asaj iu dha një gjobë e vogël dhe mendoi se kjo ishte fundi i çështjes. Por të nesërmen ajo dëgjoi përplasje në derën e banesës në Moskë ku jetonte me prindërit e saj. Ajo mund të shihte një duzinë ose më shumë policë jashtë dhe kuptoi se ata ishin aty për të. “[Policët] po trokisnin dhe bërtisnin,” tha ajo. "Isha shumë i frikësuar."

Në telefon, avokati i Oleinikovës i tha asaj se policia nuk mund të hynte brenda sepse nuk kishte një urdhër. Ajo kishte dy zgjedhje, tha ai: të largohej nga shtëpia, të arrestohej dhe ndoshta të kalonte një muaj në burg, ose të shtrihej dhe të shpresonte se policia do të humbiste interesin për ta ndjekur atë.

Oleinikov zgjodhi një mënyrë të tretë. Ajo kontaktoi Makiychan në Telegram, një shërbim i koduar i mesazheve, dhe ai shpejt mbërriti me një çantë me rroba. Oleinikova veshi pantallona burrash dhe një kapele. Ajo doli nga ndërtesa e maskuar. Atë natë, në banesën e tij, ata vendosën të martoheshin.

Në mëngjesin e dasmës - dhe pushtimit - Oleinikov shkoi për të bërë flokët dhe grimin. Ishte e vështirë të më grimonin sytë, tha ajo, sepse nuk mund të ndaloja së qari. Ajo u ndje më mirë pasi veshi fustanin. E zgjedhur para pushtimit, ishte e njëjta blu mbretërore si flamuri ukrainas. Makiychan i bleu asaj një tufë trëndafila të verdhë që të përputheshin me ngjyrën e flamurit. Pastaj ai shkroi "Fuck the War" (Në dreq lufta) në pjesën e pasme të këmishës së tij të bardhë të dasmës.

Ata u thanë mysafirëve të tyre të mos vinin, duke llogaritur se edhe një tubim i vogël do të ndihej në mënyrë të papërshtatshme festive. Ata kishin një dëshmitar të vetëm: fotografin e tyre. Pas ceremonisë, Makiychan dhe Oleinikova u ndërruan me rroba të zakonshme dhe iu bashkuan demonstratës së parë në Moskë kundër luftës.

Mençuria e vendimit të tyre për t'u martuar u vërtetua dy ditë më vonë. Sapo ishin larguar nga shtëpia për një protestë – Oleinikova ishte e mbuluar me gjak të rremë – kur u arrestuan. Në komisariat ata u akuzuan për organizimin e një “tubimi masiv” dhe u liruan në pritje të një date për gjykim. Ata anuluan muajin e mjaltit në Armeni, të cilin e kishin planifikuar për të nesërmen. "Kur avioni u ngrit," tha Oleinikova, "ne ishim në një tubim duke bërtitur "Jo luftës!" Putin në burg!”

Një javë pas dasmës së tyre, një gjykatës vendosi që Makiychan dhe Oleinikova ishin fajtorë siç u akuzuan dhe i gjobiti ata me 20,000 rubla (150 dollarë). Ata po apelojnë gjobën dhe nuk planifikojnë të paguajnë edhe nëse humbasin, që do të thotë se ndoshta do të përfundojnë në burg.

Shumë nga miqtë e tyre tani po ikin nga Rusia. Makiychan dhe Oleinikova gjithashtu debatuan nëse do të largoheshin, por vendosën të qëndrojnë aty. Mund të jetë tashmë tepër vonë për të ikur, tha Makiychan. Kostoja e fluturimeve në vende si Turqia apo Gjeorgjia, të cilat nuk kërkojnë viza, është në rritje. Edhe kalimet në tokë janë të vështira: ka pasur raportime për rojet kufitare që ndalojnë aktivistët që po përpiqen të arratisen.

Tani për tani, Makiychan dhe Oleinikova po vazhdojnë me demonstratat e tyre dhe po përpiqen të shpërfillin lajmet në shtëpi. Javën e kaluar partitë pro-Kremlinit paraqitën një projektligj në parlament për të rekrutuar demonstruesit kundër luftës dhe për t'i detyruar ata të luftojnë në Ukrainë. Gjithashtu qarkullojnë zëra se Putini mund të shpallë gjendjen ushtarake dhe të pengojë të gjithë burrat në moshë luftarake të largohen nga vendi. (Putini e ka mohuar këtë.)

Në një tubim të madh ku çifti mori pjesë të dielën, rreth 2,000 protestues u arrestuan, sipas ministrisë së brendshme ruse; një nga miqtë e tyre u fut në një makinë policie pikërisht përballë tyre. Kur fola me Oleinikova dhe Makiychan më vonë atë ditë, ata më thanë se nuk e dinin pse ishin kursyer. Ata dukeshin vërtet të tronditur që ishin kthyer në banesën e tyre.

Në ditët e tij të hershme në lëvizjen klimatike, Makiychan ishte i njohur për deklaratat e tij të forta: "Aktivizmi është e vetmja gjë që do të na shpëtojë!" Tani ai është fatalist - për veten dhe Oleinikovën, dhe për ukrainasit. E vetmja gjë që mbetet për të shpresuar, tha ai, është "një mrekulli".

*Ada Wordsworth është një reportere me bazë në Londër