Lajme nga Bota

Gjermania sekuestron superjahtin 600 milionë dollarësh të oligarkut rus

Gjermania sekuestron superjahtin 600 milionë dollarësh të

Autoritetet gjermane thuhet se kanë sekuestruar superjahtin prej 600 milionë dollarësh që i përket miliarderit rus Alisher Usmanov në një kantier detar në Hamburg.

Gjermania sekuestron superjahtin 600 milionë dollarësh të

Usmanov ishte në listën e miliarderëve që do të përballeshin me sanksione nga Bashkimi Evropian në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt.

Gjermania sekuestron superjahtin 600 milionë dollarësh të

Një raport i Forbes bazuar në tre burime në industrinë e jahteve tha se jahti i tij 156 metra Dilbar, me vlerë 600 milionë dollarë dhe që konsiderohet si jahti më i madh motorik në botë për nga tonazhi bruto, u sekuestrua nga autoritetet gjermane të mërkurën.

Gjermania sekuestron superjahtin 600 milionë dollarësh të

Usmanov e bleu Dilbar në vitin 2016 për një kosto të raportuar prej 600 milionë dollarësh nga ndërtuesi gjerman i anijeve Lurssen, i cili e ndërtoi atë me porosi për 52 muaj.

Firma e quan atë një nga jahtet më komplekse dhe sfiduese të ndërtuara ndonjëherë, si për nga dimensionet ashtu edhe për nga teknologjia.

Tiranapost.al