Ekonomia

Rusia përballet me efektet e para pas sanksioneve financiare nga vendet perëndimore

Rusia përballet me efektet e para pas sanksioneve financiare nga vendet

Monedha e Rusisë ra në një nivel rekord të ulët kundrejt dollarit amerikan të hënën, pasi sistemi financiar i vendit u përball me sanksionet dërrmuese të vendosura nga vendet perëndimore në përgjigje të pushtimit të Ukrainës.

Rubla humbi më shumë se 30% të vlerës së saj për t'u tregtuar me 109 për dollar pasi më herët ra me 40%.

Breshëria e fundit e sanksioneve erdhi të shtunën, kur Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian, Mbretëria e Bashkuar dhe Kanadaja thanë se do të përjashtonin disa banka ruse nga SWIFT, një shërbim global i transaksioneve financiare, dhe do të "paralizonin" asetet e bankës qendrore të Rusisë.

Qeveria e Presidentit Vladimir Putin ka shpenzuar tetë vitet e fundit duke përgatitur Rusinë për sanksione të ashpra duke krijuar një rezervë luftarake prej 630 miliardë dollarësh në rezerva valutore, por tani një pjesë e kësaj fuqie financiare është “e ngrirë”.

“Ne gjithashtu do të ndalojmë transaksionet e bankës qendrore të Rusisë dhe do të ngrijmë të gjitha asetet e saj, për ta parandaluar atë të financojë luftën e Putinit”, tha presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në një deklaratë të dielën.

Rënia e monedhës bëri që mbështetja qendrore ruse të zbatojë masat emergjente të hënën, duke përfshirë një rritje të madhe të normave të interesit në 20% nga 9.5%.

Tiranapost.al