• Shqip
 • English
 • E martë, 28 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Të gjitha YouPost

  Foto ekskluzive të shpalljes Mbret të Ahmet Zogut në Gazetën Excelsior (1928)


  Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Shtator 2019

  “Excelsior” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit dhe të premten e 7 shtatorit 1928, në faqet n°6, fotografitë e ceremonisë së shpalljes mbret të Ahmet Zogut, të cilat, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar :

  Shpallja e Ahmet Zogu, mbret i Shqipërisë, si Zog I – Excelsior 6 shtator

  Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

  Pasi priti delegacionin e Asamblesë Kushtetuese, i cili i komunikoi lartësimin e tij në fronin e Shqipërisë, Ahmet Zogu, i shoqëruar nga oficerë dhe një skuadron kalorësish, shkoi në Asamblenë Kushtetuese, ku u betua për detyrën e re duke lexuar formulën e shenjtë, të cilën më pas e nënshkroi.

  Anëtarët e trupit diplomatik me rroba civile dhe personalitetet shtetërore morën pjesë në takim.

  Pati njëqind e një të shtëna me top me rastin e  ngjitjes së tij në fron.

  Foto : Rezidenca e mbretit të ri të Shqipërisë në Shkodër – Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

   

  Festimet që shoqëruan, në Tiranë, kurorëzimin e mbretit të Shqipërisë, Zogu I – Excelsior, 7 shtator

  Ne bëmë një përmbledhje të detajuar të ceremonive që u zhvilluan në Tiranë për kurorëzimin e Ahmet Zogut si mbret i Shqipërisë.

  Foto : Mbreti në mes të ministrave të tij pas shpalljes. – Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

   

  Sot morëm fotografitë që botojmë më lart, të cilat ilustrojnë këto ngjarje dhe tregojnë shkëlqimin dhe entuziazmin me të cilët u festua shpallja e sovranit të ri.

  Zogu I, i cili ka bërë betimin për detyrën e re duke lexuar formulën e së cilës ai ka nënshkruar tekstin, do të jetë një sovran kushtetues.

  Ai njoftoi kombet e ndryshme me rastin e ngjitjes së tij në fron.

  Burimi: https://www.darsiani.com/la-gazette/fotografite-ekskluzive-te-shpalljes-mbret-te-ahmet-zogut-ne-gazeten-excelsior-1928/ Tiranapost.al.

   

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post