Rajoni

Vuçiç: Lirimi i serbëve të arrestuar, mënyra më e mirë për të qetësuar tensionet

Vuçiç: Lirimi i serbëve të arrestuar, mënyra

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç, ka deklaruar së fundmi se Serbia po kërkon lirimin e të gjithë serbëve të arrestuar, dhe sipas tij kjo është mënyra për të qetësuar tensionet në veri të Kosovës.

Pas një takimi të Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Vuçiç iu bbëri thirrje serbëv të Kosovës se nuk duhet të përfshihen në dhunë kundër trupave të NATO-s dhe anëtarëve të misionit të Bashkimit Evropian atje.

“Askush, në asnjë rrethanë, nuk duhet të marrë pjesë në sulmet ndaj EULEX-it dhe KFOR-it”, tha Vuçiç.