Rajoni

Serbia shpall Ditë Zie kombëtare për terroristët

Serbia shpall Ditë Zie kombëtare për terroristët

Me aktin e fundit ku Serbia ka shpallur ditë zie kombëtare për terroristët që mbetën të vdekur në Veri të Kosovës ka marrë zyrtarisht edhe përgjegjësinë për sulmin në Kosovë.

Agjencia e lajmeve serbe Tanjug, në një foto të një qiriri të ndezur shkruan: "Qeveria e Republikës së Serbisë deklaroi në seancën e sotme të jashtëzakonshme se 27 shtatori i 2023-shit do të jetë Ditë për shkak të ngjarjeve tragjike në Kosovë e Metohi".

Më tej poston njoftimin e qeverisë drejtuar mediave.

"Qeveria e Serbisë kërkon nga të gjitha mediat dhe organizatorët e ngjarjeve publike të jenë pjesë e manifestimit, të mërkurën, 27 shtator duke përshtatur programacionin e tyre në Ditën e Zisë dhe në këtë mënyrë t'u bëjnë nderime viktimave në Kosovë dhe Metohi”.

Edhe media të tjera në Serbi e kanë transmetuar lajmin.

Ky vendim vjen një ditë pasi Amerika, Londra dhe Brukseli e kanë quajtur sulm terrorist vrasjen e policit të Kosovës nga serbët.

Serbia i përgjigjet me shpalljen ditë zie kombëtare vrasjen e terroristëve.

Po çfarë ka ndodhur orët e fundit mes Kosovës dhe Serbisë?

Ditën e diel, një grup terroristësh serbë qëlluan me armë mbi policinë e Kosovës dhe si pasojë mbeti i vrarë në detyrë polici Afrim Bunjaku.

Pas kësaj ngjarje rreth 30 terroristë serbë u strehuan në Manastirin e Banjskës, duke shkëmbyer zjarr me policinë e Kosovës.

Çfarë mendoni për këtë vendim të qeverisë serbe?