Lajme nga Bota

BE-ja do të blejë armë për Ukrainën

BE-ja do të blejë armë për Ukrainën

Bashkimi Evropian do të blejë armë për Ukrainën ndërsa ajo lufton kundër pushtimit rus, thanë zyrtarët të dielën.

“Për herë të parë ndonjëherë, Bashkimi Evropian do të financojë blerjen dhe dërgimin e armëve dhe pajisjeve të tjera në një vend që është nën sulm, tha Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian.

Një burim i komisionit tha për Reuters se planifikonte të shpenzonte 450 milionë euro nga fondet e BE-së për armët për Ukrainën dhe 50 milionë euro shtesë për artikuj të tjerë, përfshirë furnizimet mjekësore.

BE gjithashtu planifikon të mbyllë hapësirën e saj ajrore për avionët rusë, duke përfshirë avionët privatë të oligarkëve rusë, tha më herët von der Leyen.

Tiranapost.al