Stil jete

Hëna e Ujkut: Imazhet mahnitëse në botë tregojnë hënën e parë të plotë të vitit 2022

Hëna e Ujkut: Imazhet mahnitëse në botë tregojnë

Hëna e parë e plotë e vitit ndriçoi qiellin e natës të hënën.

E njohur si hëna e ujkut, ajo u emërua pas ujqërve që mendohej se ulërinin më shpesh këtë periudhë të vitit. Megjithatë, nuk është vendosur asnjë lidhje midis ujqërve që ulërijnë dhe hënës.

Hëna e Ujkut: Imazhet mahnitëse në botë tregojnë

Përveç hënës së ujkut, hëna e plotë e janarit njihet me një sërë emrash, duke përfshirë Hënën e Vjetër dhe Hënën e Akullit.

Hëna e Ujkut: Imazhet mahnitëse në botë tregojnë

Hindusët i referohen asaj si Shakambhari Purnima, e cila shënon ditën e fundit të Shakambari Navratri, një festë tetë-ditore që nderon perëndeshën Shakambhari. Njerëzit në Indi shpesh lahen në ujërat e shenjta gjatë kësaj kohe, tha NASA.

Hëna e Ujkut: Imazhet mahnitëse në botë tregojnë

Njerëzit Algonquin të vendosur në verilindje të Liqeneve të Mëdha, gjithashtu në SHBA, e quajnë atë " squochee kesos ", që do të thotë, "dielli nuk ka forcë të shkrijë".

Në vitin 2022 ka 12 hëna të plota dhe dy prej tyre kualifikohen si superhëna.

Hëna e Ujkut: Imazhet mahnitëse në botë tregojnë

Përkufizimet e një superhëne mund të ndryshojnë , por termi në përgjithësi tregon një hënë të plotë që është më e ndritshme dhe më afër Tokës se normalja dhe kështu duket më e madhe në qiellin e natës.

Hëna e Ujkut: Imazhet mahnitëse në botë tregojnë

Disa astronomë thonë se fenomeni ndodh kur hëna është brenda 90% të perigjeut -- që është afrimi i saj më i afërt me Tokën në orbitë. Sipas këtij përkufizimi, hëna e plotë për qershorin si dhe ajo e korrikut do të konsiderohen si ngjarje superhënore.

Hëna e Ujkut: Imazhet mahnitëse në botë tregojnë

Këtu është lista e hënave të plota të mbetura për vitin 2022:

16 shkurt: Hëna e borës

18 mars: Hëna e krimbave

16 Prill: Hëna rozë

16 maj: Hëna e luleve

14 qershor: Hëna luleshtrydhe

13 korrik: Buck moon

11 gusht: Hëna e Sturgeon

10 shtator: Hëna e korrjes

9 tetor: Hëna e gjahtarit

8 nëntor: Hëna e kastorit

7 dhjetor: Hëna e ftohtë

Tiranapost.al