Tech

Profil/ Kush është Jack Dorsey, bashkëthemeluesi që largohet si CEO i Twitter-it

Profil/ Kush është Jack Dorsey, bashkëthemeluesi që largohet

“Nuk ka shumë themelues që zgjedhin kompaninë e tyre mbi egon e tyre. Unë e di që do ta vërtetojmë se ky ishte hapi i duhur. Do të mbajmë një takim gjithëpërfshirës nesër në orën 9:05 të mëngjesit për t’i diskutuar të gjitha. Deri atëherë, ju falënderoj të gjithëve për besimin që më keni dhënë”, ishin ndër fjalët që Jack Dorsey kishte shkruar në emailin e tij të ‘lamtumirës’ për drejtuesit dhe stafin e kompanisë për ngritjen e së cilës kontribuoi.

Drejtori ekzekutiv dhe bashkëthemeluesi i Twitter-it, Jack Dorsey ka dhënë dorëheqjen si shef ekzekutiv, njoftoi platforma e mediave sociale të hënën në mëngjes, ndërsa Dorsey tha se ai vendosi të largohej sepse Twitter është "gati të largohet nga themeluesit e tij".

"Ka shumë fjalë për rëndësinë e një kompanie të 'drejtuar nga themeluesit'. Në fund të fundit, unë besoj se kjo është jashtëzakonisht kufizuese dhe një pikë sinjali dështimi," tha Dorsey në një e-mail për stafin e Twitter-it që ai postoi më vonë në platformë.

"Nuk ka shumë themelues që zgjedhin kompaninë e tyre mbi egon e tyre", shtoi ai.

Dorsey ka përjetuar turbulenca të konsiderueshme gjatë viteve të fundit në kompaninë që ai bashkëthemeloi. Vitin e kaluar, palët e interesuara në Twitter, Elliott Management u përpoqën ta largonin atë nga grupi ekzekutiv për shkak të rritjes së ngadaltë të platformës.

Dorsey është përballur gjithashtu me reagime ndaj hezitimit të tij për të censuruar përdoruesit, veçanërisht figurat publike të diskutueshme si ish-presidenti Donald Trump.

Twitter-i ndërmori hapa për të menaxhuar përhapjen e dezinformatave në platformë vitin e kaluar, veçanërisht në lidhje me zgjedhjet presidenciale dhe pandeminë e koronavirusit, dhe në fillim të këtij viti e përjashtoi përgjithmonë Trumpin nga platforma.

Dorsey iu bashkua CEO-ve të tjerë të teknologjisë për të dëshmuar gjatë një seance dëgjimore në Kongres në mars mbi rolet e platformave të mediave sociale në trazirat e Kapitolit të 6 janarit në Uashington, D.C.

Dorsey bashkëthemeloi Twitter me Ev Williams-in, Biz Stone-in dhe Noah Glass-in në vitin 2006 dhe shërbeu si CEO i kompanisë së re të mediave sociale deri në vitin 2008 para se të largohej, vetëm për t'u kthyer për një mandat të dytë si shef ekzekutiv në 2015.

Ai është gjithashtu CEO i Square-it, kompanisë së pagesave financiare dixhitale që ai themeloi në vitin 2009.

I përshëndetur si një guru i teknologjisë, Dorsey njihet për një mënyrë jetese më të çuditshme se sa bashkëmoshatarët e tij në Silicon Valley, duke thënë se ai bën banjot e përditshme me akull, ha vetëm një vakt në ditë dhe agjëron në fundjavë. Para se të punonte në teknologji, ai u trajnua si masazhator.

Tiranapost.al