Tech

Me dush dhe kuzhinë brenda, ja kamioni i Geely-t që do të konkurrojë Tesla-n

Me dush dhe kuzhinë brenda, ja kamioni i Geely-t që do të

Kompania kineze e automobilave, Geely lançoi të hënën një gjysmë kamion të ri elektrik, ndërsa prodhuesit e automjeteve kërkojnë të sjellin teknologji të re në tregun e automjeteve tregtare.

Grupi i Geely-t, Farizon Auto, po planifikon të nxjerrë në treg Homtruck-un e ri në vitin 2024 dhe po synon edhe tregjet ndërkombëtare, tha drejtori ekzekutiv i divizionit, Mike Fan, në një intervistë për CNBC të hënën.

"Ky produkt është projektuar dhe zhvilluar duke u përballur me tregun global," tha Fan, sipas një përkthimi të CNBC, duke shtuar se kompania do të synonte Evropën, Korenë, Japoninë dhe Amerikën e Veriut, me automjetin e ri.

Lançimi i Homtruck-ut nga Geely vjen pasi një numër i prodhuesve të automjeteve, nga pronari i Mercedes Daimler deri tek BYD i mbështetur nga Warren Buffett, kanë njoftuar kamionët e tyre elektrikë. Tesla, e cila prezantoi kamionin e saj të quajtur Semi në 2017, ka vonuar prodhimin e atij automjeti për disa kohë.

Homtruck-u do të ketë opsione të ndryshme të energjisë, duke përfshirë hibrid metanol dhe elektrike të pastër.

Bateritë me energji metanol janë një teknologji në të cilën Geely ka investuar prej disa vitesh dhe disa nga modelet e saj aktualisht e kanë këtë opsion të energjisë. Farizon tha se bateritë e Homtruck gjithashtu mund të ndërrohen, gjë që redukton nevojën për t'u ngarkuar.

Brendësia përfshin një dush dhe tualet, krevat tek, frigorifer, zonë kuzhine dhe një lavatriçe të vogël, tha kompania.

Plotësisht pa shofer deri në vitin 2030? Homtruck-u është ndërtuar duke pasur parasysh drejtimin autonom.

Geely tha se automjeti do të jetë në gjendje të përdorë disa veçori pjesërisht autonome pa shofer. Dhe për udhëtime më të gjata, kamionët do të jenë në gjendje të komunikojnë me njëri-tjetrin për të ruajtur shpejtësinë dhe distancën e sigurt.

Fan tha se Geely planifikon të prezantojë drejtimin autonom në tre faza. Deri në vitin 2023, kompania shpreson të ketë disa veçori të pjesshme pa shofer, dhe me sisteme më të avancuara në vitin 2026. Geely planifikon të arrijë autonomi të plotë në vitin 2030.

"Jam i sigurt se rregulloret dhe standardet e drejtimit autonom janë në proces të formimit", tha Fan.

Tiranapost.al