Tech

Asistentja virtuale e Amazon, Alexa i sugjeroi një fëmije të bënte një sfidë vdekjeprurëse

Asistentja virtuale e Amazon, Alexa i sugjeroi një fëmije të

Alexa, asistentja virtuale e Amazon , nuk është krijuar për të rrezikuar jetën e njerëzve, por kjo është pikërisht ajo që bëri gjatë fundjavës kur i tha një vajze 10-vjeçare të prekte një prizë elektrike.

Sugjerimi u dha përmes një altoparlanti inteligjent Echo pasi vajza i kërkoi Alexa-s një "sfidë për të bërë".

"Futni një karikues telefoni rreth gjysmës së rrugës në një prizë muri, më pas prekni një qindarkë te dhëmbët e ekspozuar," tha Alexa.

Një zëdhënës i Amazon tha për CNBC të mërkurën se gabimi ishte rregulluar.

Kristin Livdahl, nëna e vajzës, e cila jeton në SHBA, e përshkroi incidentin në një postim në Tëitter të dielën.

“Ne po bënim disa sfida fizike, si të shtriheshim dhe të rrotulloheshim duke mbajtur një këpucë në këmbë. Pikërisht atëherë Alexa i sugjeroi vajzës të provonte sfidën që ajo kishte "gjetur në ueb".

Sfida potencialisht vdekjeprurëse, të cilën Alexa në dukje nuk arriti ta verifikonte, filloi të shfaqej në platformat e mediave sociale, përfshirë TikTok rreth një vit më parë. Është e rrezikshme sepse metalet përçojnë energjinë elektrike dhe futja e monedhave metalike në prizën e prizës mund të rezultojë në një goditje të dhunshme elektrike dhe zjarre, me disa raporte të njerëzve që humbasin gishtat dhe duart nga marrja e sfidës.

“Alexa është krijuar për të ofruar informacion të saktë, të rëndësishëm dhe të dobishëm për klientët”, tha zëdhënësi i Amazon për CNBC. “Sapo morëm dijeni për këtë gabim, morëm masa të shpejta për ta rregulluar atë.

Amazon nuk elaboroi menjëherë se çfarë ishte "veprimi i shpejtë".

Eksperti i inteligjencës artificiale Gary Marcus tha të mërkurën në Tëitter se ngjarja tregon se si sistemeve të AI ende u mungon sensi i përbashkët.

"Asnjë inteligjencë artificiale aktuale nuk është afër të kuptuarit të botës së përditshme fizike ose psikologjike. Ajo që kemi tani është një përafrim me inteligjencën, jo gjënë reale, dhe si e tillë nuk do të jetë kurrë e besueshme. Ne do të kemi nevojë për disa përparime thelbësore - jo vetëm më shumë të dhëna - përpara se të arrijmë te AI që mund t'i besojmë. "

Tiranapost.al