Tech

5 risitë më interesante teknologjike të vitit 2021

5 risitë më interesante teknologjike të vitit 2021

12 muajt e fundit kanë qenë plot me përparime të papritura teknologjike, duke filluar nga vaksinat që shpëtojnë jetë për COVID-19 deri te një sistem rakete gjigant i ripërdorshëm që synon uljen në Hënë dhe më gjerë.

Këtu janë pesë risitë më interesante të vitit 2021, sipas Changing America:

Udhëtimi civil në hapësirë

Miliarderët Richard Branson dhe Jeff Bezos, secili u nisën me raketa supersonike, suborbitale të zhvilluara nga kompanitë e tyre të raketave deri në skajin e hapësirës, ??duke nisur një epokë të re të fluturimeve komerciale në hapësirë. Ndërkohë, SpaceX i Elon Musks nisi ekuipazhin e parë të orbitës civile në hapësirë ??në shtator.

Tregu i artit NFT

NFT-të, ose token jo të këmbyeshëm, janë skedarë unikë që jetojnë në një blockchain dhe janë në gjendje të verifikojnë pronësinë e një vepre të artit dixhital. Koncepti arriti një moment historik në tetor, kur një NFT e krijuar nga artisti dixhital "Beeple" u shit për 69 milionë dollarë përmes shtëpisë së ankandit Christie. Ishte hera e parë që një shtëpi ankandesh globale nxori në ankand një vepër arti tërësisht dixhitale pa asnjë komponent fizik.

Hoverbike-i i parë "praktik" në botë

Një startup me bazë në Tokio filloi të marrë porosi për atë që ata e quajnë " hoverbike-i i parë praktik në botë " këtë vit. ALI Technologies, një prodhues dronesh, debutoi " XTurismo Limited Edition " në një pistë garash pranë malit Fuji në tetor, ku biçikleta tregoi lëvizjet e saj ajrore. Biçikleta është e pajisur me një motor konvencional me djegie të brendshme dhe katër motorë me bateri. Sipas ALI Technologies, biçikleta fluturuese mund të fluturojë deri në 40 minuta me më shumë se 60 milje në orë. Biçikletat peshojnë më shumë se 600 paund dhe mund të mbajnë deri në 220 paund.

Plani i NASA-s për të përplasur një asteroid

Në atë që duket si komploti i një filmi, NASA në nëntor nisi një anije kozmike që do të përplaset qëllimisht në një asteroid më shumë se 6 milion milje larg me shpejtësi mbi 15,000 milje. Qëllimi i misionit është të përcaktojë nëse përplasja e qëllimshme në shkëmbin masiv mund të ndryshojë kursin e tij, nëse një asteroid do të vinte ndonjëherë në Tokë në të ardhmen. Misioni, i quajtur Testi i Ridrejtimit të Dyfishtë të Asteroidit (DART), do të synojë një sistem asteroidi të përbërë nga një asteroid 780 metra dhe një "hëne" më e vogël me përmasa 160 metra të gjerë.

Lidhja e implantueshme tru-kompjuter

5 risitë më interesante teknologjike të vitit 2021

Në verën e vitit 2021, një kompani e vogël që zhvillon një Lidhje tru-kompjuter të implantueshëm që mund të ndihmonte në trajtimin e kushteve si paraliza, mori miratimin nga rregullatorët amerikanë për të nisur provat klinike të implantit të saj Stentrode. Pajisja e implantuar në tru i konverton mendimet në komanda për të përdorur pajisje të jashtme për ata që janë të paralizuar. Pajisja dorëzohet në tru përmes enëve të gjakut në një procedurë dy-orëshe të ngjashme me mënyrën se si futen stentet në zemër. Neuralink i Elon Musk po zhvillon gjithashtu teknologji të ngjashme. Musk pretendoi në fillim të këtij viti Neuralink lidhi trurin e një majmuni për të luajtur videolojëra me mendjen e tij.

Tiranapost.al