Stil jete

Ushqimet më të mira dhe më të këqija për dhëmbët

Ushqimet më të mira dhe më të këqija për

Nëse dëshironi një buzëqeshje të shëndetshme, tashmë mund ta dini rëndësinë e larjes së dhëmbëve, por a e keni marrë parasysh dietën tuaj? Produktet me sheqer janë ndër ushqimet më të këqija për dhëmbët pasi krijojnë kushtet për prishjen e tyre. Në vend të kësaj, përqendrohuni në të ngrënit e ushqimeve më të pasura me lëndë ushqyese që forcojnë dhëmbët tuaj dhe mbrojnë nga kavitetet.

USHQIMET MË TË KËQIJA PËR DHËMBËT

Ushqime të pasura me sheqer

Karamelet, biskotat dhe ëmbëlsirat jo vetëm që janë të dëmshme për belin tuaj, por janë edhe ndër ushqimet më të këqija për dhëmbët tuaj.

“Kur bakteret në gojën tuaj ushqehen me sheqer, ato prodhojnë një nënprodukt acid që heq smaltin nga dhëmbët tuaj”, thotë Dr Victoria Veytsman, një dentiste kozmetike. Kur sheqeri bie në kontakt me pllakën në dhëmbë, ai stimulon prodhimin e acidit. Nga ana tjetër, acidi sulmon shtresën e jashtme të smaltit të dhëmbëve tuaj dhe ju bën të prekshëm ndaj kaviteteve.

Agrumet

Agrumet si limoni, portokalli dhe grejpfruti përmbajnë sasi të larta acidi dhe sheqeri. Rezultati? Kjo goditje e dyfishtë e acidit çon në gërryerje të smaltit mbrojtës, sipas Shoqatës Amerikane Dentare. Ndërsa agrumet ofrojnë përfitime shëndetësore, është më mirë t'i shijoni ato në moderim dhe si pjesë e një vakti për të minimizuar prodhimin e acidit.

Karbohidratet e përpunuara

Karbohidratet e përpunuara si patatina dhe buka e bardhë janë ndër ushqimet më të këqija për dhëmbët. Hulumtimi nga viti 2011 në Revistën Pediatric Dentistry zbuloi se ngrënia e karbohidrateve të përpunuara, të tilla si patatina, lidhej me nivele më të larta të prishjes së dhëmbëve. Patate të skuqura priren të bllokohen mes dhëmbëve tuaj. Këto mbetje të ushqimit shkaktojnë akumulimin e pllakave, duke ju vënë në rrezik të prishjes së dhëmbëve.

USHQIMET MË TË MIRA PËR DHËMBËT

Fruta dhe perime krokante

Frutat dhe perimet, si karotat, selino dhe mollët janë një zgjedhje e shkëlqyer për dhëmbët tuaj. Megjithëse nuk janë zëvendësues për larjen, ato mund të veprojnë si një furçë dhëmbësh natyrale.

Ushqimet e pasura me kalcium

Dëshironi të mbani kavitetet larg? Kalciumi është miku juaj: ai luan një rol thelbësor në forcimin e smaltit t. Plotësimi i nevojave tuaja për kalcium ka disa përfitime. Një studim i vitit 2017 në Investigimet Klinike Orale zbuloi se gratë e reja me konsum më të ulët të kalciumit kishin një rrezik në rritje të sëmundjeve orale.

Përfshirja e ushqimeve si qumështi, djathi dhe kosi në dietën tuaj do të rrisë marrjen tuaj të kalciumit.

Proteina

Proteinat pa yndyrë si mishi i pulës, peshku dhe vezët janë të gjitha burime të pasura të fosforit. Ky mineral është thelbësor për rindërtimin e smaltit dhe mund të mbrojë kundër kaviteteve.

Arra

Arrat janë një zgjedhje fantastike për të mbrojtur dhëmbët. Ato përmbajnë një sasi ushqyese me minerale si kalciumi.

Tiranapost.al