Stil jete

Pse kaq shumë gra po i kthejnë shpinën reçipetave?

Pse kaq shumë gra po i kthejnë shpinën reçipetave?

Në fund të viteve 60’, pati lëvizje të shumta nga gratë kundër përdorimit të reçipetave. Ato filluan t’i digjnin edhe nuk po i përdornin më ato, si një revoltë që synonte të çlironte femrat.

Por nëse brezi i atëhershëm po mbanin qëndrim për të drejtat e grave dhe e shihnin statusin e tyre pa reçipeta si një simbol të pavarësisë së tyre nga burrat, mbesat e tyre kanë një pikëpamje shumë të ndryshme.

"Unë e vesh një kur dua dhe nuk e vesh kur nuk dua", thotë Freya 16-vjeçare. "Unë as nuk mendoj për këtë - nuk është aspak problem për mua dhe është disi e habitshme kur ka rëndësi për njerëzit e tjerë."

Mikja e saj Lucy pajtohet. “Nëse dikush nuk ka veshur reçipeta, fjalë për fjalë nuk do ta vëreja.”

Pse kaq shumë gra po i kthejnë shpinën reçipetave?

Është e drejtë të thuhet se mungesa e fondeve nuk është arsyeja e përhapjes së trendit pa reçipeta tek disa gra. Në Glastonbury fundjavën e kaluar, modelja Poppy Delevigne ishte pa sytjena nën jelekun e saj të bardhë, ashtu si modelja Mary Charteris, si dhe Alexa Chung dhe Sienna Miller.

Në Soho të Londrës, vala e fundit e të nxehtit bëri që gratë e të gjitha moshave të braktisnin më shumë se sa thjesht xhaketat e tyre.

Një shtytës i madh i trendit pa sutjena është rehatia. Pandemia pa shumë gra “të lira” me idenë: pse të vishni sytjena kur punoni nga shtëpia? Pas 18 muajsh, shumë u mësuan me këtë nivel rehatie dhe nuk donin ta hiqnin dorë kur jeta u hap përsëri. Aktorja Gillian Anderson është një person i tillë, ajo tha a në një klip në Instagram vitin e kaluar: “Nuk më intereson nëse gjoksi im arrin barkun. Unë nuk kam veshur reçipeta - janë thjesht shumë të pakëndshme."

Autorja Lotte Jeffs pajtohet. "Unë kurrë nuk kam veshur reçipeta sepse gjoksi im nuk ka nevojë për mbështetje dhe ky është i vetmi justifikim i arsyeshëm që mund ta konceptoj për të veshur një të tillë," thotë ajo. “Sa herë që i kam veshur jam ndjerë e shtrënguar dhe nuk mund t’i përballoja”.

Kjo pikë është domethënëse për gjeneratën Z, të cilët e shohin gjininë në terma më të rrjedhshëm sesa prindërit e tyre. Në vend që të jetë një deklaratë politike, shumë Gen Zers thjesht i shohin reçipetat si të panevojshme.

“Pse t’i vishni nëse nuk ju nevojitet, vetëm sepse jeni femër? Nuk duhet të konsiderohet feministe të mos veshësh reçipeta. Thjesht duhet konsideruar normale”, thotë 19-vjeçarja Katie. "Unë nuk e kuptoj pse gratë duhet të mbrojnë zgjedhjet e tyre në radhë të parë."