Stil jete

Pse është më mirë të mos i lani flokët në dush

Pse është më mirë të mos i lani flokët në
Tani në dimër asgjë nuk të qetëson më shumë sesa një dush i gjatë dhe i nxehtë, sidomos pas një dite të ngarkuar. Por temperatura e ujit në dush është zakonisht shumë e nxehtë për të larë dhe flokët, dhe zakoni i larjes me shampo e me ujë të nxehtë mund të ndikojë në shëndetin dhe bukurinë e tyre.

Në fakt, është më mirë të përdorni ujë të freskët për të shpëlarë flokët dhe t'i lani në lavaman, ku është më e lehtë të kontrolloni temperaturën.

Bright Side ka zbuluar arsyet pse larja e flokëve në dush mund të mos jetë zgjidhja e duhur.

1. Mund t'ju thajë flokët.

Pse është më mirë të mos i lani flokët në
Ashtu si mjetet e nxehta të stilimit mund t’ju dëmtojnë flokët, uji i nxehtë me avull mund t'i thajë ato dhe t'i bëjë të duken si kashtë. Është më mirë të kontrolloni temperaturën e ujit kur lani flokët dhe të përdorni ujë të vakët .

2. Mund të shkaktojë rënie të flokëve.

Pse është më mirë të mos i lani flokët në
Larja e rregullt e flokëve me ujë të nxehtë mund të dobësojë fijet e flokut, t’i bëjë të brishta dhe të prirura për t'u këputur. Uji i nxehtë gjithashtu hap poret në skalpin tuaj, duke i bërë rrënjët e flokëve më të dobëta dhe duke shkaktuar më shumë humbje të flokëve.

Larja e flokëve me shampo në dush kur temperatura është e lartë largon vajrat natyralë nga flokët.

3. Mund të shkaktojë kruarje të kokës.

Pse është më mirë të mos i lani flokët në
Uji i nxehtë është i shkëlqyeshëm për të hequr papastërtitë dhe grumbullimin e baktereve, por gjithashtu largon vajra shumë të nevojshëm duke shkaktuar thatësi.

Lëkura e kokës ka një shtresë lipide epidermale yndyrore natyrale që e mbron atë nga bakteret. Larja e flokëve me ujë të nxehtë mund ta shkrijë këtë shtresë, duke shkaktuar kruajtje dhe irritim të lëkurës së kokës.

4. Ngjyra e flokëve mund të zbehet më shpejt.

Pse është më mirë të mos i lani flokët në
Një nga gjërat e para që stilistët zakonisht u thonë klientëve të tyre që sapo kanë lyer flokët është të shmangin larjen me ujë të nxehtë. Përveç tharjes së flokëve, uji i nxehtë hap kutikulat e tyre, duke lejuar që molekulat e ngjyrës të largohen.

Nëse doni ta mbani nuancën e re të flokëve më të shndritshme për më gjatë, lani me shampo e ujë të freskët dhe shpëlajeni në fund me ujë të ftohtë, aq sa mund të duroni.

5. Mund t'ju shkkatohet zbokth.

Pse është më mirë të mos i lani flokët në
Nëse vuani nga zbokthi, është më mirë t'i rezistoni tundimit për të larë flokët me shampo me ujë të nxehtë, edhe në ditët më të ftohta.

Larja e flokëve në dush të nxehtë e than lëkurën e kokës, dhe skalpi i thatë është arsyeja më e zakonshme për krijimin e zbokthit.

6. Mund t’i fryjë.

Pse është më mirë të mos i lani flokët në
Fryrja e flokëve pas larjes mund të jetë e bezdisshme dhe zakonisht nevojitet përdorimi i produkteve të veçanta për t’i zbutur.

Zakoni i larjes së flokëve në dush të nxehtë mund të jetë një nga arsyet pse bëhet kjo. Kjo është për shkak se flokët e thatë përpiqen të thithin lagështinë nga ajri, duke bërë që kutikula të fryhet dhe flokët të duken më me volum.