Stil jete

Po, njerëzit mund të vdesin nga pikëllimi

Po, njerëzit mund të vdesin nga pikëllimi

Burri i një mësueseje që u vra nga të shtënat në shkollën në Uvalde, Teksas , raportohet se ka vdekur nga një atak në zemër.

Joe Garcia vdiq të enjten në mëngjes pasi vizitoi një memorial për gruan e tij, Irma Garcia, tha nipi i tij John Martinez për mediat . Çifti thuhet se ishin bashkë që nga shkolla e mesme, dhe Martinez fillimisht tha se Joe Garcia vdiq "nga pikëllimi".

Pikëllimi ishte edhe arsyeja kur, disa orë pasi aktorja e "Star Wars", Carrie Fisher vdiq nga një atak në zemër në vitin 2016, nëna e saj, aktorja Debbie Reynolds , thuhet se pësoi një goditje fatale.

“Stresi i vdekjes së motrës ishte shumë e rëndë për nënën e tij”, tha djali i Reynolds, Todd Fisher.

Ndërsa është e pamundur të thuhet nëse shqetësimi akut ka kontribuar në vdekjen, nga ana mjekësore është e mundur që ngjarjet stresuese të shkaktojnë fatalitete shëndetësore.

“Pikëllimi është një përvojë shumë personale,” thotë Dr. Jose Biller, profesor dhe kryetar i qendrës së infarktit në Universitetin Loyola të Çikagos.

Dhimbja për vdekjen e një personi të rëndësishëm shoqërohet me një rritje të menjëhershme të rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare, shpjegoi Biller. Në të vërtetë, ka një hulumtim domethënës mbi atë që njihet si "efekti i vejushës", ku vdekja e një partneri rrit shanset e tjetrit që është gjallë për të vdekur.

Sipas një studimi të publikuar në 2014 u zbulua se brenda një muaji nga vdekja e partnerit të tyre, pjesëmarrësit meshkuj dhe femra të vdekur ishin në një rrezik më të lartë për një goditje në tru ose sulm në zemër në krahasim me bashkëmoshatarët e tyre që nuk kishin përjetuar humbjen e një partneri.

Sindromat e zemrës "të thyer" dhe "të lumtur".

Ekziston gjithashtu një fenomen i njohur si sindroma e "zemrës së thyer" ose kardiomiopatia takotsubo, e cila imiton simptomat e një ataku në zemër dhe karakterizohet nga dhimbje gjoksi dhe gulçim pas stresit të rëndë emocional ose fizik. Ky fenomen ndodh pavarësisht se nuk ka dëshmi të obstruksionit të arterieve koronare, sipas Harvard Ëomen's Health Ëatch.

Sindroma e "zemrës së thyer" është rrallë fatale dhe shumica e njerëzve që përjetojnë sindromën shërohen shpejt, pa ndonjë dëmtim afatgjatë nga presioni i ulët i gjakut, dhimbja e gjoksit ose gulçimi.

Dhe megjithëse ngjarjet negative të jetës kanë më shumë gjasa të shkaktojnë kardiomiopati takotsubo sesa ato pozitive, rezulton se stresi pozitiv (si për shembull një festë e papritur e ditëlindjes) mund të shkaktojë probleme të ngjashme në zemër , sipas një studimi të botuar në mars.

Të dy sindromat e zemrës "së thyer" dhe "të lumtur" ndodhin pothuajse tek gratë , dhe megjithëse studiuesit nuk e dinë me siguri pse është kjo, ata teorizojnë se mund të ketë një lidhje midis niveleve të ulëta të estrogjenit tek gratë pas menopauzës dhe kardiomiopatisë takotsubo.

Ndërsa vdekjet nga sindroma e zemrës së thyer janë jashtëzakonisht të rralla, dëmtimi kardiak nga pikëllimi mund të shkaktojë dëme afatgjata.