Stil jete

Nutricionistja e Harvardit tregon vitaminën që e mban trurin të ri dhe të shëndetshëm

Nutricionistja e Harvardit tregon vitaminën që e mban trurin të
Nga Uma Naidoo/ Si një nutricioniste, gjithmonë e kam të nevojshme të mbaj një dietë të ekuilibruar mirë. Dhe duke pasur parasysh se rreziku i sëmundjeve neurologjike rritet me rritjen e moshës , një pyetje që shpesh bëjnë pacientët e mi është: “Cila është vitamina më e mirë për të mbrojtur trurin tonë të plakur?”

Grupi i vitaminave që kam më shumë prioritet për të mbajtur trurin tim të ri dhe të shëndetshëm janë vitaminat B.

Përfitimet e trurit nga vitaminat B

Depresioni, demencia dhe dëmtimi mendor shpesh shoqërohen me mungesë të vitaminave B, zbuloi një studim nga Shkolla e Mjekësisë e Universitetit Ëayne.


Ka tetë vitamina të ndryshme B, secila me përfitimet e veta primare shëndetësore:

1. Rritja e energjisë tuaj.

Vitamina B1 , ose tiamina , është thelbësore për funksionin bazë të qelizave tona dhe metabolizimin e lëndëve ushqyese për energji.

2. Zbërthimi i medikamenteve.

Vitamina B2 , ose riboflavina , vepron si një ndihmës i enzimave në qelizat tona që kryejnë reaksione të rëndësishme, si në trup dhe në tru.

3. Reduktimi i inflamacionit.

Vitamina B3 , ose niacina , punon me më shumë se 400 enzima për të prodhuar materiale si kolesteroli dhe yndyra e nevojshme brenda trupit dhe për të kthyer energjinë për të gjitha sistemet e organeve tona.

4. Mbështet shëndetin e përgjithshëm të trurit.

Vitamina B5 , ose acidi pantotenik , është thelbësor për krijimin e një përbërje molekulare të quajtur koenzima A, e cila ndihmon enzimat e trupit tonë të ndërtojnë dhe shpërbëjnë acidet yndyrore për energji.

5. Luftoni sëmundjet.

Vitamina B6 , ose piridoksina , është e dukshme për rolin e saj në parandalimin e sëmundjeve, sepse nivelet e duhura të kësaj vitamine shoqërohen me rrezik më të ulët të një numri kanceresh.

6. Ndihmon qelizat të komunikojnë më mirë.

Vitamina B7 , më së shumti e njohur si biotina , rregullon sinjalet e qelizave për komunikim të shpejtë dhe efikas në të gjithë trupin. Në tru, është thelbësore për sinjalizimin qelizor nëpërmjet neurotransmetuesve.

7. Duke ju mbajtur të ekuilibruar.

Vitamina B9 , ose folati , është një vitaminë kyçe për mbështetjen e shëndetit të trurit dhe neurologjik, funksionin optimal të neurotransmetuesit dhe shëndetin e ekuilibruar psikologjik.

8. Duke ndihmuar zemrën tuaj.

Vitamina B12, ose kobalamina , është një vitaminë thelbësore për formimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe ADN-së, dhe për mbështetjen e zhvillimit dhe funksionit të sistemit nervor.

Ushqimet më të mira të vitaminës B

Këtu janë gjashtë ushqime të pasura me vitaminë B që ha çdo ditë:

1. Një vezë përmban një të tretën e vlerës së rekomanduar ditore të vitaminës B7, ndërkohë që përmban edhe sasi të vogla të shumë vitaminave të tjera B.

2. Kosi është i lartë në vitaminë B2 dhe vitaminë B12.

3. Bishtajoret si fasulet e zeza, qiqrat, edamame dhe thjerrëzat ndihmojnë për të përmirësuar gjendjen shpirtërore dhe shëndetin e trurit. Ato janë një burim i shkëlqyer i vitaminës B9 dhe përfshijnë sasi të vogla të vitaminës B1, vitaminës B2, vitaminës B3, vitaminës B5 dhe vitaminës B6.

4. Salmoni është natyralisht i pasur me të gjitha vitaminat B, veçanërisht vitaminën B2, vitaminën B3, vitaminën B6 dhe vitaminën B12. Jini të vetëdijshëm për burimin e ushqimit tuaj të detit dhe mbani mend se salmoni i ngrirë ose i konservuar është gjithashtu një opsion buxhetor.

5. Farat e lulediellit janë një nga burimet më të mira bimore të vitaminës B5.

6. Zarzavatet me gjethe të tilla si spinaqi, chard zviceran dhe lakra janë një burim i shkëlqyer i vitaminës B9.

Dr. Uma Naidoo është një psikiatre ushqyese, eksperte e trurit dhe anëtare e fakultetit në Shkollën Mjekësore të Harvardit .