Stil jete

Nga Emily në Paris, në Parisi kundër Emily. Pse Parizienët nuk e kanë mirëpritur xhirimin e sezonit të katërt

Nga Emily në Paris, në Parisi kundër Emily. Pse Parizienët

Nga Emily në Paris, në Parisi kundër Emily. Një gjë është e sigurt, Emily in Paris, seriali i famshëm i Netflix nuk është i mirëpritur në Paris.

Grupi i xhirimit ka mbërritur në kryeqytetin francez për të xhiruar sezonin e katërt, por banorët nuk i kanë mirëpritur, përkundrazi.

Nga Emily në Paris, në Parisi kundër Emily. Pse Parizienët

Në mure, në shatërvanë, nëpër qytet, sidomos aty ku xhirohet, shkruhet: Emily s`je e mirëpritur këtu.

Pse e kanë këtë qasje ndaj serialit?

Në pamje të parë seriali duket i padëmshëm. “Emily in Paris” tregon historinë e një vajze të re amerikane që dëshiron të pushtojë botën e reklamave. Më pas ajo realizoi ëndrrën e saj të fëmijërisë duke u zhvendosur në Paris, kryeqytetin e modës. Ajo vishet ekstravagante, bën qindra selfie dhe flet frëngjisht.

Nga Emily në Paris, në Parisi kundër Emily. Pse Parizienët

Personazhi kryesor, Emily, është i dashur... por duket se nuk pranohet njëzëri në Francë.

'Zoti im, jo ​​përsëri, qëndro larg nga këtu,' kritikuan disa banorë në komente.

Place de l'Estrapade dikur i qetë është kthyer në një atraksion turistik që nga 'Emily në Paris'. Fansat janë të kënaqur që mund të pozojnë para ambienteve të famshme, si apartamenti i Emily ose restoranti i Gabriel (Lucas Bravo). Në këtë zonë ndodhet edhe furra e bukës “Boulangerie Moderne”, ku Emily shkon rregullisht për të marrë briosh. Thierry Rabineau, bukëpjekës, është mirënjohës për shitjet e shtuara, por i vjen keq për anën tjetër të medaljes. Burri është veçanërisht i trishtuar nga komentet negative të lëna për dyqanin e tij. Vajza e tij Inès foli gjithashtu në TikTok: “Për fat të keq, shumë njerëz vijnë dhe presin të shohin diçka të çmendur, ndërsa ne mbetemi një furrë buke shumë klasike. (...) Ne nuk jemi këtu për t'ju shitur ëndrrat! Ne bëjmë gjëra të mira, por mos prisni asgjë të çmendur.”

Nga Emily në Paris, në Parisi kundër Emily. Pse Parizienët

Tregtarët, por edhe banorët, përjetojnë shqetësime. Kjo është arsyeja pse teksti 'Emily nuk është e mirëpritur' është shkruar me të kuqe edhe në ndërtesën ku 'Emily jeton'.

“Çdo ditë ka tifozë në derë, fqinjët e mi po çmenden. Nëse të shohin duke pozuar, të përzënë”, psherëtin një e re që jeton prej vitesh në ndërtesë. Në TikTok, ajo flet për realitetin e jetës në ndërtesën e 'Emily në Paris' dhe përpiqet t'i bëjë fansat e serialit të kuptojnë se ata po ndjekin një fantazi. Ndërtesa nuk është aspak aq magjepsëse sa tregon seriali, dera ngec çdo herë dhe izolimi është zero.

Nga Emily në Paris, në Parisi kundër Emily. Pse Parizienët

Vetë ndërtesa, por edhe shatërvanët përreth, muret dhe grilat e dyqaneve ishin të mbuluara me të njëjtin mbishkrim: 'Emily, ne nuk të duam këtu!', ose edhe më keq se kaq.

Nga Emily në Paris, në Parisi kundër Emily. Pse Parizienët

“Nëse njerëzit na imagjinojnë kudo me një baguette nën krahun tone. Emily In Paris të jep përshtypjen se të gjithë parizianët janë snobë të këqij, dembelë me çanta Birkin që vijnë në punë vonë dhe ndezin një cigare sapo dalin nga palestra. Oh po, dhe ata kalojnë pjesën tjetër të kohës duke tradhtuar gratë e tyre”, thotë dikush tjetër.

Fakti që banorët nuk janë vërtet të lumtur të shohin Emily dhe miqtë e saj në rrugët e Parisit, padyshim që nuk i shqetëson regjisorët. Seriali është në top 10 më të ndjekurit.