Stil jete

Ndoshta po e aplikoni gabim parfumin tuaj - ja një këshillë për ta bërë atë të zgjasë gjithë ditën

Ndoshta po e aplikoni gabim parfumin tuaj - ja një këshillë

Disa janë spërkatës të devotshëm të dorës; shumë lyejnë qafën, pikërisht afër veshit veshit; disa madje spërkasin ‘’zemrën’’ e tyre —si do të zgjidhni të hidhni parfumin varet nga ju. Teknika juaj është po aq unike sa edhe aroma juaj.

Sipas ekspertëve të parfumeve, ekziston një gabim gjigant (dhe i zakonshëm) që njerëzit bëjnë kur aplikojnë parfumin e tyre . "Fërkimi i duarve së bashku kur hidhni parfumin konsiderohet një gabim i madh " , thotë grimierja Rosie Johnston.

Ndoshta po e aplikoni gabim parfumin tuaj - ja një këshillë

Ja çfarë profesionistët ju rekomandojnë të bëni në vend të kësaj.

Pse nuk duhet të fërkoni kyçet pas spërkatjes së parfumit.

Në thelb, ai fërkim ndihmon në avullimin e aromës edhe më shpejt: "Ai thjesht bën që notat e sipërme të digjen pak më shpejt," vëren Johnston.

Cat Chen , themeluesja e markës së parfumeve Skylar , jep këshillën: "Fërkimi, nuk ndihmon jetëgjatësinë. Ndihmon që parfumi të humbasë fuqinë e tij më shpejt."

Ndoshta po e aplikoni gabim parfumin tuaj - ja një këshillë

Pra, nga erdhi ky nocion i fërkimit të kyçit të dorës? "Unë mendoj se është instinktive," thotë Johnston. "Kur vishni diçka, veçanërisht në kyçet e dorës, ka një lagështi."

Kështu që ju mund të fërkoni kyçet tuaja së bashku për të hequr lëngun e tepërt - ka kuptim krejtësisht!

Dhe nëse po testoni një parfum të ri për herë të parë ose po provoni dorën tuaj në shtresimin e aromave, shpjegon Chen, mund të dëshironi të shpërndani një aromë që nuk jeni tamam të adhuruar; në atë rast, është shumë më e lehtë të fërkoni kyçet e duarve sesa, të themi, të pastroni qafën.

Me kalimin e kohës, njerëzit mund të besojnë se kjo teknikë e fërkimit të kyçit të dorës ndihmon në përzierjen e parfumit në lëkurën tuaj - por në fakt e bën atë të fshihet më shpejt.

Përkundrazi, nëse dëshironi të përzieni aromën tuaj - ose të fshini një pjesë të lëngut - provoni thjesht të prekni kyçet tuaja në vend që të krijoni fërkime. Ju gjithashtu mund të ngjisni kyçin e dorës në krahun tuaj, në qafë ose kudo që dëshironi të depozitoni pak aromë pa ngatërruar jetëgjatësinë e tij.

"Unë marr kyçin tim të dorës së kundërt dhe e njollos pak krahun tim," thotë Johnston. "Unë jam ende duke e përzier me kyçin tim, por jo duke e fërkuar."

Vetëm sigurohuni që lëkura juaj të jetë e hidratuar siç duhet, pasi lëkura e hidratuar mirë e mban aromën më gjatë.

Tiranapost.al