Stil jete

Misteri i ngrirjes së trurit: shkenca tregon se si akullorja ju shkakton dhimbje koke

Misteri i ngrirjes së trurit: shkenca tregon se si akullorja ju shkakton
A keni pirë ndonjëherë një pije me akull, dhe papritur keni patur një dhimbje të fortë në pjesën e përparme të kokës? Qoftë nëse e quani 'ngrirje të trurit' ose 'dhimbje koke nga akullorja', dhimbja e pakëndshme që përjetoni pasi keni ngrënë ose pirë diccka të ftohtë, me të vërtetë dhemb. Por më pas, sa më shpejt që ndjesia arrin, ajo zhduket. Pra, çfarë e shkakton ngrirjen e trurit dhe a ka ndonjë mënyrë për të parandaluar ose lehtësuar shqetësimin?

Çfarë është ngrirja e trurit?

Ngrirja e trurit, ose për ta quajtur atë me emrin e tij shkencor 'ganglioneuralgji sphenopalatine' , është dhimbja e fortë që ndjeni në kokën tuaj menjëherë pasi keni ngrënë ose pirë diçka të ftohtë. Disa njerëz madje marrin ndjesinë kur ekspozohen ndaj ajrit të ftohtë.

Sigurisht që nuk është gjithçka në mendje, pasi Klasifikimi Ndërkombëtar i Çrregullimeve të Dhimbjes së Kokës (ICHD-3) e njeh atë si një "dhimbje koke që i atribuohet gëlltitjes ose thithjes së një stimuli të ftohtë".

Nuk duhet të ngatërrohet me dhimbjen që përjetojnë dhëmbët e ndjeshëm.

Si ndihet ngrirja e trurit?

Tek njerëzit e ndjeshëm, do të ndihet si një dhimbje e fortë, therëse që vjen nga pjesa e përparme ose anash e kokës. Por ndjesia largohet shpejt.

Çfarë e shkakton ngrirjen e trurit?

Shkencëtarët janë të pavendosur, por një teori thotë se substanca e ftohtë stimulon ganglionin sphenopalatine, një grup nervash në pjesën e pasme të qiellzës, të cilin ne e perceptojmë si dhimbje. Teoria tjetër është se ajo shkaktohet kur enët e gjakut në çatinë e gojës dhe sinuset ngushtohen me shpejtësi për shkak të rënies së temperaturës në gojë, përpara se të zgjerohen përsëri.

Në një studim të vogël të botuar në 2012 në The FASEB Journal , 13 vullnetarë u lidhën me pajisje jo invazive që analizonin rrjedhën e gjakut në arteriet e trurit. Më pas pinë ujë të akullt përmes një kashte në kontakt me qiellzën e tyre të butë, derisa ndjenë ndjesinë e njohur të ngrirjes. Rrjedha e tyre e gjakut, presioni i gjakut dhe rrahjet e zemrës u analizuan para, gjatë dhe pas shfaqjes së dhimbjes.

Studiuesit zbuluan se pirja e ujit të akullt rrit rrjedhjen e gjakut në disa nga enët e gjakut të trurit , duke sugjeruar që kur përjetoni ngrirje të trurit, mund të ndjeni se truri juaj reagon ndaj të ftohtit.

Vetë truri nuk mund të ndjejë dhimbje sepse nuk përmban nociceptorë – fibrat nervore të pranishme në lëkurë, muskuj, nyje dhe disa organe që transmetojnë sinjalet e dhimbjes. Duke qenë se nuk ka nociceptorë në tru, kirurgët mund ta operojnë organin pa i shkaktuar dhimbje pacientit.

Por ekziston një shtresë e indeve mbrojtëse midis trurit dhe kafkës së quajtur dura dhe pia që përmbajnë nociceptorë. Këto mund të aktivizohen nga disa kimikate ose ndryshime në rrjedhën e gjakut, të cilat mund të çojnë në dhimbje.

Dhimbjet e kokës nga tensioni, nga ana tjetër, zakonisht shkaktohen nga të shtrëngimi i tepërt i muskujve qafës dhe kokës.

A është e rrezikshëm ngrirja e trurit?

Ndërsa ngrirja e trurit mund të jetë e dhimbshme, nuk keni nevojë të telefononi 999 pasi nuk është shkak për shqetësim dhe nuk do të çojë në ndonjë dëm

Si mund ta kuroj ngrirjen e trurit?

Meqenëse dhimbja nuk zgjat shumë, nuk ka asnjë kuptim për të kërkuar qetësuesin, pasi ndjesia do të ketë kaluar në kohën kur ilaçi fillon. Gjëja më e mirë për të bërë është të pështyni ushqimin (nëse jeni në rastësi kompani!) dhe përpiquni të ngrohni çatinë e gojës sa më shpejt të jetë e mundur – ose duke shtypur gjuhën në qiellzën tuaj, ose duke pirë një gllënjkë nga një pije e ngrohtë.

Tiranapost.al