Stil jete

Lista e plotë e fituesve të SAG Awards

Lista e plotë e fituesve të SAG Awards

Është mbajtur mbrëmjen e djeshme ceremonia e ndarjes së çmimeve SAG Awards.

Kandidatët kryesorë të këtij viti nuk ishin surprizë. Si “Succession” dhe “Ted Lasso” kryesonin me nga pesë nominime secila.

Fituesit për secilën nga kategoritë do t`i lexosh më poshtë, por përpara saj, dëgjo fjalimin e Helen Mirren, aktores 74-vjeçare që u ngjit në podium për të marrë çmimin dhe fitoi njëherësh atë të ‘fjalës’ më të bukur.


Lista e fituesve

Outstanding Cast in a Motion Picture
Belfast
**CODA -- WINNER!
Don't Look Up
House of Gucci
King Richard

Outstanding Male Actor in a Leading Role
Javier Bardem, Being the Ricardos
Benedict Cumberbatch, The Power of the Dog
Andrew Garfield, tick, tick…Boom!
**Will Smith, King Richard -- WINNER!
Denzel Washington, The Tragedy of Macbeth

Outstanding Female Actor in a Leading Role
**Jessica Chastain, The Eyes of Tammy Faye -- WINNER!
Olivia Colman, The Lost Daughter
Lady Gaga, House of Gucci
Jennifer Hudson, Respect
Nicole Kidman, Being the Ricardos

Outstanding Male Actor in a Supporting Role
Ben Affleck, The Tender Bar
Bradley Cooper, Licorice Pizza
**Troy Kotsur, CODA -- WINNER!
Jared Leto, House of Gucci
Kodi Smit-McPhee, The Power of the Dog

Outstanding Female Actor in a Supporting Role
Caitriona Balfe, Belfast
Cate Blanchett, Nightmare Alley
**Ariana DeBose, West Side Story - - WINNER!
Kirsten Dunst, The Power of the Dog
Ruth Negga, Passing


Outstanding Stunt Ensemble in a Motion Picture
Black Widow
Dune
The Matrix: Resurrections
*No Time to Die -- WINNER!
Shang Chi and the Legend of the Ten Rings


TELEVISION
Outstanding Ensemble in a Drama Series
The Handmaid’s Tale
The Morning Show
Squid Game
**Succession -- WINNER!
Yellowstone

Outstanding Male Actor in a Drama Series
Brian Cox, Succession
Billy Crudup, The Morning Show
Kieran Culkin, Succession
**Lee Jung-jae, Squid Game -- WINNER!
Jeremy Strong, Succession

Outstanding Female Actor in a Drama Series
Jennifer Aniston, The Morning Show
**Jung Ho-yeon, Squid Game -- WINNER
Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale
Sarah Snook, Succession
Reese Witherspoon, The Morning Show

Outstanding Ensemble in a Comedy Series
The Great
Hacks
The Kominsky Method
Only Murders in the Building
**Ted Lasso -- WINNER!


Outstanding Female Actor in a Comedy Series
Elle Fanning, The Great
Sandra Oh, The Chair
**Jean Smart, Hacks -- WINNER!
Juno Temple, Ted Lasso
Hannah Waddingham, Ted Lasso

Outstanding Male Actor in a Comedy Series
Michael Douglas, The Kominsky Method
Brett Goldstein, Ted Lasso
Steve Martin, Only Murders in the Building
Martin Short, Only Murders in the Building
**Jason Sudeikis, Ted Lasso -- WINNER!

Outstanding Female Actor in a Television Movie or Limited Series
Jennifer Coolidge, The White Lotus
Cynthia Erivo, Genius: Aretha
Margaret Qualley, Maid
Jean Smart, Mare of Easttown
**Kate Winslet, Mare of Easttown -- WINNER!

Outstanding Male Actor in a Television Movie or Limited Series
Murray Bartlett, The White Lotus
Oscar Isaac, Scenes From a Marriage
Michael Keaton, Dopesick -- WINNER!
Ewan McGregor, Halston
Evan Peters, Mare of Easttown

Outstanding Stunt Ensemble in a Television Series
Cobra Kai
The Falcon and the Winter Soldier
Loki
Mare of Easttown
**Squid Game -- WINNER!