Stil jete

Keni ngecur për ide dhuratash për festat e fundvitit?  Mao Ce Duni i bleu Niksonit dy panda

Keni ngecur për ide dhuratash për festat e fundvitit?  Mao Ce

Nuk ka dhurata falas. Ka mostra parfumi të mbyllura brenda revistave dhe objekte të mbështjella me letër me ngjyra, por nuk ka dhurata falas.

Një shekull më parë, një sociolog francez i quajtur Marcel Mauss studioi rregullat e dhënies së dhuratave në Polinezi dhe arriti në përfundimin se shkëmbime të tilla bënin dy gjëra - ata vendosën dhënësin dhe marrësin në një cikël potencialisht të pafund angazhimi dhe vendosën pozicionet e tyre relative në shoqëri hierarkike. Dhënia e gjërave, argumentoi Mauss, nuk është vetëm një shprehje e solidaritetit njerëzor, por edhe një pohim delikat i pushtetit.

Ky qark gumëzhin rreth pemëve moderne të Krishtlindjeve: dhuruesi fajtor që blen stoli të shtrenjta për një partner të lënë pas dore; prindi që ngarkon fëmijën e tij me lodra edukative të padëshiruara; vëllai ose motra që nuk sjell asgjë, por dhuron diçka në emër të familjes.

Shkëmbime të tilla ndodhin edhe ndërmjet vendeve. Pema e Krishtlindjes në sheshin Trafalgar është një dhuratë vjetore nga Oslo në Londër, e ofruar në shenjë mirënjohjeje për ndihmën e Britanisë për Norvegjinë gjatë Luftës së Dytë Botërore – jo më shumë se në sigurimin e një shtëpie për mbretin Haakon VII dhe qeverinë e tij në mërgim.

Kali prej druri i Trojës

Kali i Trojës është dhurata më e madhe e antikitetit që ishte goxha e ashpër ndaj trojanëve - të gjitha ato shtiza akeane që fluturonin, mbreti Priam në altarin e Zeusit, Kasandra doli të kishte të drejtë. Megjithatë, kali i Trojës ka qenë bujar ndaj kulturës. Kur diçka e keqe mbahet fshehurazi brenda diçkaje të këndshme; kali hipet me rrota për të bërë punë metaforike. Është një malëare që depërton në murin e zjarrit; një teknikë marketingu që përdor shtypjen e imët për të fshehur kostot nga syri i klientit.

Meqenëse burimet greke - "Iliada", "Odisea" dhe "Eneida" - kanë një marrëdhënie misterioze me realitetin historik, metafora mund të jetë e vetmja jetë që ka njohur ndonjëherë kali prej druri. Kishte një Trojë që u dogj në epokën e bronzit të vonë, por mjeti i shkatërrimit të saj mund të jetë një referencë e ngatërruar për praktikën e mbështjelljes së motorëve të rrethimit me lëkurë të lagur kuajsh për të ndaluar djegien e tyre nga shigjetat flakëruese të armikut. Ose ndoshta, siç sugjeroi historiani austriak Fritz Schachermeyr në vitet 1950, kali ishte mishërimi i një tërmeti, një fenomen, hyjniu ligjvënës i të cilit, Poseidoni, ndonjëherë merrte formën e kalit. Një teori tjetër sugjeron se ishte një dash rrahës – megjithëse pajisje të tilla datojnë nga një periudhë e mëvonshme lufte. Asnjë nga këto shpjegime nuk duket i kënaqshëm apo i nevojshëm.

Statuja e Lirisë

Dhurata më e famshme në këtë artikull nuk ishte, në mënyrë rigoroze, një dhuratë. Historia që Franca dërgoi pishtarin e saj të madh në Amerikë në përkujtim të së kaluarës së tyre të përbashkët revolucionare është një kujtim i gabuar i një historie më të turpshme, jozyrtare dhe të rreme.

Skulptori i Zonjës Liberty, Frederic Auguste Bartholdi, fillimisht mendoi të vendoste një statujë gjigante në formën e një gruaje në Kanalin e Suezit si një rival modern i Piramidave. Në 1867 ai takoi Ismailin e Madhërishëm, Khedive të Egjiptit, për të diskutuar planet e tij. Kur këto dështuan, ai ripunoi dizajnin e tij për Amerikën dhe shkoi në perëndim për të nxitur interesin. Po kjo nuk mjaftoi, për fat të keq.

Me një mendje të paqartë, Bartholdi u kthye në Paris, e ktheu punën e tij në një atraksion vizitorësh dhe iu lut qeverisë franceze që ta lejonte të mblidhte fonde përmes një llotarie. Ata refuzuan. Shpëtimi erdhi nga Joseph Pulitzer, i cili filloi të shkruante emrat e të gjithë atyre që kishin bërë një donacion për projektin në gazetë, sado i vogël të ishte, dhe zbuloi se njerëzit do të dhuronin vetëm për të parë emrin e tyre në shtyp. Fondet e reja e çuan statujën në Nju Jork.

Dhurata politike

Dramat e Shekspirit janë të zhurmshme me paralajmërime për politikanët. Një nga më të shquarit vjen nga "Henry V", në të cilin Beteja e Agincourt shkaktohet nga një kuti me topa tenisi të dërguara në Angli nga Franca.

A e mbante mend këtë Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry, në janar 2014, kur filloi bisedimet për Sirinë duke vendosur një kuti kartoni përpara ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov që brenda kishin patate nga Idaho? Kamerat e lajmeve kapën momentin e çuditshëm – si dhe vendimin e Lavrov për të pranuar dhuratën me humor të mirë.

Në takimin e tyre të ardhshëm vitin e ardhshëm, Lavrov u përgjigj me një qese me patate ruse. Dhe në këtë dhuratë, zbulohet zgjuarsia e strategjisë së Kerrit. Nëse ai do t'i jepte Lavrov-it diçka të zbukuruar dhe të shtrenjtë, Kerry nuk do të kishte qenë në gjendje të përdorte dhuratën reciproke. Vlera e një grushti perimesh me rrënjë bie shumë më poshtë kufirit të rreptë prej 390 dollarësh që qeveria amerikane vendos për dhuratat për punonjësit federalë. Prandaj, Kerry u lejua të merrte patatet në shtëpi për darkë.

Mao Ce Duni, megjithatë, zbuloi se një dhuratë e gjallë, frymëmarrëse mund të jetë mishërimi i bashkëpunimit ndërkombëtar. Praktika madje mori një emër - diplomacia e pandave - sipas të cilit, midis 1957 dhe 1983, Kina shpërndau 24 arinj midis nëntë vendeve të favorizuara. (Në vitin 1984, Deng Xiaoping ndryshoi politikën nga dhurata në hua.)

Hologrami i Kardashian

Vendimi i Kanye West për të shpenzuar qindra mijëra dollarë për një hologram që flet të vjehrrit, ishte një surprizë për ditëlindjen e 40-të për gruan e tij, Kim Kardashian. Në video një imazh i Robert Kardashian, avokatit që mbrojti O.J. Simpson dhe vdiq nga kanceri i ezofagut 18 vjet më parë, uron vajzën e tij për ditëlindjen e saj, kërcen me këngën "Who Put the Bomp" të Barry Mann.

Artikull i The Economist, përkthyer dhe përshtatur në shqip nga Tiranapost.al